نکته‌هایی برای استفاده صحیح‌تر از ارزهای خارجی

نکته‌هایی برای استفاده صحیح‌تر از ارزهای خارجی

مقدمه

یکی از مسائلی که ممکن است تأثیر منفی بر تجربه سفر خارجی‌تان بگذارد، چگونگی تبدیل ارز خارجی یا خلاص شدن از پول‌های خرد جمع شده از خریدهایتان در پایان است. آیا تا به حال پیش آمده است که با سکه‌هایی خارجی از سفر برگردید و ندانید که با آن‌ها چه کنید؟ آیا در صورت نیاز فوری به ارز خارجی بهترین روش‌های تهیه آن را می‌دانید؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم تمام نکاتی را مرور کنیم که درباره تبدیل ارز خارجی و مدیریت کردن وجوه نقد خارجی در طی سفر و پس از آن باید بدانید. بنابراین، چنانچه این جنبه از سفر خارجی یا تبدیل ارز برایتان مهم است، با ما همراه باشید. در ادامه مطلب:

 • بهترین زمان تبدیل ارز خارجی را خواهید دانست
 • رایج‌ترین روش‌های تبدیل ارز خارجی را با توجه به عواملی نظیر نرخ ارز و کارمزدها خواهید شناخت
 • به چگونگی استفاده صحیح‌تر از ارزهای خارجی در طی سفر پی خواهید برد و
 • یاد خواهید گرفت که با سکه‌ها یا مبالغ خرد جمع شده از خریدهای سفر چه کنید.

روش‌های کلی تبدیل ارز خارجی کدامند؟

بسته به نوع ارز، آن را می‌توانید از طریق صرافی‌های آنلاین یا به‌صورت دستی تبدیل کنید. اما در هر دو روش ابتدا باید نرخ ارز را جستجو کنید. نرخ‌هایی که معمولاً بانک‌ها در نظر می‌گیرند با ارقامی که به‌صورت آنلاین جستجو می‌کنید معمولاً متفاوت هستند؛ زیرا بانک‌ها کمی سود نیز در فرآیند تبدیل ارز در نظر می‌گیرند. چنانچه می‌خواهید به کشوری خارجی سفر کنید، پول بفرستید یا ارزی را معامله کنید باید پول خود را در صرافی تبدیل کنید اما یادتان باشد نرخ ارز ثابت نیست و دائماً تغییر می‌کند. بنابراین مهم است که بهترین راه مبادله ارز را بدانید.

برای تبدیل ارز خارجی در یک کشور چه باید کنیم؟

تبدیل کردن ارز معمولاً با کارمزد مشخصی صورت می‌گیرد اما مهم‌تر از آن شاید سهولت انجام دادن این کار باشد. سهولت مبادله ارز معمولاً به میزان زمان و تلاشی مربوط می‌شود که باید برای تبدیل ارز خارجی اختصاص دهید. اگر قصد رفتن به سفر خارجی را دارید باید مطمئن شوید که روش تبدیل ارز ارزان و راحتی را شناسایی کرده‌اید. در ادامه به رایج‌ترین روش‌های تبدیل ارز خارجی می‌پردازیم.

 • کارت‌های نقدی (Debit Cards): کارت‌های نقدی ممکن است مشمول کارمزد تراکنش‌های خارجی و کارمزد ATM بین‌المللی شوند. مطمئن شوید که از این کارت‌ها صرفاً برای برداشت پول استفاده می‌کنید. بازگشت هرگونه مبلغ اشتباه کسر شده از کارت نقدی بر اثر خرید ممکن است از چند روز تا بیش از یک هفته طول بکشد. لذا بهترین گزینه برای تبدیل ارز خارجی شاید این باشد که هنگام رفتن به سفر از دستگاه‌های خودپرداز پول نقد برداشت کنید. برداشت پول از دستگاه‌های خودپرداز به‌صرفه‌ترین روش مبادله ارز در کشور خارجی است. چنانچه کارت نقدی ATM معمولی مثل ویزا یا مسترکارت دارید، در طی سفر می‌توانید از دستگاه خودپرداز پول خارجی دریافت کنید. دستگاه‌های خودپرداز در تمامی مناطق پراکنده‌اند؛ حتی در کشورهایی که خیلی مسافرپذیر نیستند. البته این کار معمولاً با کارمزدی 1 تا 5 درصدی همراه است.
 • کیوسک‌های فرودگاهی: این محل‌های تبدیل ارز خارجی در همه مبادی خروجی کشورها در دسترس هستند. آن‌ها غالباً نرخ ارزی نسبتاً کمتر اما کارمزدهای زیادی را برای مبادله پول در نظر می‌گیرند. با وجود این، در صورت نیاز به پول نقد هنگام ورود به کشور خارجی، می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان آخرین راه‌حل کمک بگیرید.
 • کارت‌های اعتباری (Credit Cards): یکی از بهترین روش‌ها برای تبدیل ارز خارجی، استفاده کردن از کارت‌های اعتباری است. کارت‌های اعتباری مختلفی برای سفر طراحی شده‌اند که خرید کردن با آن‌ها مشمول هزینه تراکنش‌های بین‌المللی نمی‌شود. البته از این کارت‌ها می‌توانید پول نقد نیز دریافت کنید؛ اما برای عمده کارت‌های اعتباری کارمزد زیادی جهت برداشت نقدی در نظر گرفته می‌شود.
 • کارت‌های ارزی خارجی (Foreign Currency Cards): کارت‌های ارزی از پیش پرداخت شده همانند کارت‌های اعتباری یا نقدی عمل می‌کنند. آن‌ها را از قبل با مقدار مشخصی ارز شارژ می‌کنند که با استفاده کردن مسافر، از اعتبارش کاسته می‌شود. ممکن است این کارت‌ها هزینه‌ها و محدودیت‌هایی داشته باشند؛ از جمله: هزینه‌های برداشت و عدم فعالیت یا حداقل‌ها و محدودیت‌های برداشت وجه.
 • بانک‌ها و صرافی‌ها: بانک‌ها و صرافی‌ها معمولاً تبدیل ارز خارجی را با نرخ‌های مناسبی انجام می‌دهند اما آن‌ها غالباً ارزهای پرکاربرد و محبوبی مثل پزو یا یورو را مبادله می‌کنند. بنابراین، چنانچه به‌دنبال تبدیل کردن ارزی هستید که رواج کمتری دارد، ممکن است بانک یا صرافی به کارتان نیایند.
 • چک‌های مسافرتی: چک‌های مسافرتی چیزی مثل دلار آمریکا هستند. باید جایی را پیدا کنید که چک مسافرتی را با ارز محلی مبادله کند. اما این چک‌ها برخلاف پول نقد، امنیت بیشتری دارند و در صورت مفقود یا دزدیده شدن، قابل جایگزینی هستند. امروزه به‌دلیل کاهش کاربری چک‌های مسافرتی، ممکن است برخی فروشگاه‌ها آن‌ها را نپذیرند.

روش‌های استفاده صحیح‌تر از ارزهای خارجی کدامند؟

چنانچه در پایان سفر یا پس‌از بازگشت از آن، پول نقد یا پول خرد زیادی همراهتان دارید که از خریدها باقی مانده‌اند، با روش‌های مختلفی به شرح زیر می‌توانید از آن‌ها رهایی یابید.

 • بانک‌ها بهترین معامله‌گران و بازخریدکنندگان ارز هستند که ممکن است همه انواع ارزها را پس نگیرند. بسیاری از بانک‌های ملی کشورها ارزهای خارجی عمده را تبدیل می‌کنند.
 • کیوسک‌های فرودگاهی تقریباً همه انواع ارزها را می‌خرند اما معمولاً نرخ ارز بالایی را پیشنهاد نمی‌دهند. در هر صورت، تبدیل ارز خارجی حتی با نرخی نه چندان جالب در چنین شرایطی ممکن است منطقی باشد.
 • برای استفاده صحیح‌تر از ارزهای خارجی به‌ویژه سکه‌ها و وجوه نقد در پایان سفر از روش‌های زیر می‌توانید کمک بگیرید:
 • خریدهای لحظه آخری در فرودگاه که معمولاً مسافران را از تمام سکه‌های خارجی باقی‌مانده خلاص می‌کنند.
 •  پرداخت نقدی تمام سکه‌ها و اسکناس‌های باقی‌مانده از خریدها در هنگام تسویه کردن آخرین صورت‌حساب هتل نیز امکان‌پذیر است. بیشتر هتل‌ها پرداخت‌های نقدی حتی با مقادیر ناچیز را در هنگام تسویه کردن مسافران می‌پذیرند و بقیه مبلغ را با کارت اعتباری تسویه می‌کنند. برخی هتل‌ها نیز ارز خارجی را با دریافت کردن کارمزدهای نسبتاً زیاد تبدیل می‌کنند.
 • سکه‌های اضافی را می‌توانید در فرودگاه اهدا کنید. رایج‌ترین مقصد سکه‌های اهدایی می‌تواند برنامه تغییر برای بهبود (Change for Good) یونیسف باشد که پاکت‌هایی را برای این منظور در فرودگاه‌ها در نظر می‌گیرند.
 • یکی از مراکزی که می‌توانند پول نقد از مشتریان دریافت کنند، مراکز تفریحی هستند. این مراکز عمدتاً اسکناس می‌پذیرند.

بهترین موقع تبدیل ارز خارجی چه زمانی است؟

گاهی مقادیرِ کم ارز ارزش تبدیل کردنشان را ندارد. در شرایطی که نرخ ارز مطلوب نیست شاید منطقی‌تر این باشد که اسکناس‌های باقی‌مانده را برای سفر آینده نگه دارید یا اسکناس‌های بانکی را به دوستان و خانواده بفروشید. در این‌صورت، می‌توانید سکه‌ها را به‌عنوان سوغات نگه دارید. اما چنانچه ارز غیررایجی در دست دارید باید در اولین فرصت تبدیلش کنید. برای مبالغ زیاد ارز رایج می‌توانید تا بهتر شدن شرایط نرخ ارز صبر کنید.

نتیجه‌گیری

اگر قصد سفر کردن به کشور دیگری را دارید احتمالاً زمان زیادی را برای اندیشیدن به نوع خط هوایی، هتل، غذا و سرگرمی‌های آن کشور صرف کرده‌اید؛ اما ممکن است به نحوه استفاده صحیح‌تر از ارزهای خارجی کمتر توجه کنید. بنابراین، آگاهی از نحوه تبدیل ارز و هزینه‌های مربوط به آن بسیار مهم است. این‌که چه کاری را و در چه زمانی باید انجام دهید. لذا لازم است که برای این کار از قبل برنامه‌ریزی کنید. در غیر این‌صورت ممکن است در آینده مجبور به تبدیل ارز خارجی با پرداخت کارمزدهای سنگین شوید. یکی از اقدامات شایسته برای استفاده صحیح از وجوه نقد مسافران خارجی امکان اهدا کردن آن‌ها برای امور خیریه است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.