گردشگری در کشور عمان

عمان یکی از کشورهای همسایه جنوبی ایران عزیزمان است که در کنار دریای زیبای عمان واقع شده‌است. این کشور دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی بوده که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. کشور عمان در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌است که سبب شده امروزه گردشگری در عمان رونق پیدا کند.

امروزه این‌ کشور با ساخت هتل‌های زیبا و شیک و ساختمان‌های لوکس به یکی از مدرترین کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شده‌است. از جمله جذابیت‌هایی که می‌توان برای این کشور بیان نمود، قرار گرفتن سنت این‌ کشور در کنار سبک مدرن بوده، که جذابیت گردشگری این‌کشور را افزایش داده‌است.

قله‌های قدیمی، بازارهای سنتی، موزه‌ها و جاذبه‌های طبیعی از جمله موارد گردشگری این کشور هستند. اگر این کشور را مقصد گردشگری خود قرار داده‌اید به شما توصیه می‌کنم حتما از شهر زیبای مسقط و صلاصه سرسبز نیز دیدن کنید.

البته باید به خاطر داشته‌باشید که اگر قصد سفر به این کشور را دارید باید اطلاعاتی در مورد این کشور کسب کنید. اطلاعاتی در زمینه امکانات رفاهی، مناطق گردشگری، آداب و رسوم و فرهنگ‌ مردم کشورعمان می‌تواند به شما برای این که بتوانید یک مسافرت خوب را تجربه کنید، کمک بزرگی کند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی کشور عمان و‌ مناطق گردشگری، آداب و رسوم‌ این کشور پرداخته و شما را با این کشور حاشیه‌ای خلیج آشنا نماییم، پس لطفا تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

3887byoy8gevau8i.jpg (626×447)

چرا به عمان سفر کنیم؟

 

به نظر شما دلیل سفر به کشور عمان چیست؟ چرا باید به این کشور سفر کنیم؟ اگر این سوال‌ها جز مواردی است که ذهن شما را به خود درگیر کرده و یا این سوال‌ها نیز برای شما پیش آمده است ادامه مطلب را مطالعه کنید.

عمان نیز جز یکی از انواع کشورهای زیبا منطقه خاور میانه است که دارای جاذبه‌های طبیعی زیبا بوده و از لحاظ تاریخی نیز غنی است. این عوامل سبب جذب گردشگری در عمان شده‌است. از این رو اگر سفر به یکی از کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس را در نظر دارید به شما پیشنهاد می‌کنم که سفر به کشور عمان را در لیست سفر خود قرار بدهید.

علاوه بر زیبایی‌های گردشگری که این کشور دارد، سفر به عمان دلایل متعدد دیگری نیز دارد که به بخشی از آن‌ها در قسمت زیر اشاره می‌کنیم. این دلایل عبارت‌اند از:

نیازی به ویزا ندارید

برای سفر به کشور عمان شما نیازی به ویزا ندارید. این کشور دریافت ویزا فرودگاهی را برای اغلب کشورهای دنیا مقدور ساخته‌است. به گونه‌ای که شما می‌توانید به راحتی ویزا مورد نظر برای سفر به این کشور را دریافت نمایید، زیرا دریافت این ویزا برای اتباع ایرانی امکان پذیر است.

کشور عمان جزو یکی از تمیزترین کشورهای دنیا

کشور عمان جزو یکی از تمیزترین کشورهای دنیا است. زیرا دولت این‌ کشور قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای تمیزی شهر، پیاده‌روها و جاده‌های این کشور وضع نموده‌است که مردم این کشور موظف به انجام این قوانین هستند.

امکان داشتن سفر هوایی و دریایی

کشور عمان در قسمت جنوبی ایران عزیزمان قرار دارد که دارای مرز آبی با کشورمان است. از این رو شما می‌توانید علاوه‌بر سفر هوایی و با کشتی و از طریق مرز آبی به این کشور زیبا سفر نموده و یک تجربه خاطره انگیز را در سفر گردشگری در عمان برای خودتان رقم بزنید.

خونگرم و مهمان‌نواز بودن مردمان

مردمان این کشور بسیار خونگرم و مهمان‌نواز بوده و از مهمان‌ها و گردشگرانی که به این کشور سفر می‌کنند با خوشرویی برخورد نموده و با کوکی‌های خوشمزه، قهوه و میوه‌های تازه از مهمان‌های خود پذیرایی و استقبال می‌کنند.

آداب و رسوم و فرهنگ

کشور عمان دارای فرهنگ غنی و گسترده‌ای است. شما می‌توانید آداب و رسوم و فرهنگ این کشور را در زندگی روزمره‌ای که مردمان آن دارند مشاهده کنید. این فرهنگ در لباس پوشیدن تا غذاها و رفتار مردمان این کشور کاملا مشخص است.

جاذبه‌های گردشگری طبیعی

این کشور دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی بسیاری است. رودخانه‌های متعدد، سواحل صخره‌ای، دره‌های سرسبز، دشت‌های گسترده و کوه‌های بلند از جمله جاذبه‌های طبیعی این‌ کشور است. وجود این جاذبه‌های طبیعی سبب شده که سالیانه افراد زیادی برای تماشای این جاذبه‌ها به این کشور سفر کنند.

غذاهای خوشمزه متنوع

غذاهای خوشمزه متنوع این کشور را می‌توان از جمله دلایل دیگری دانست که سبب جذب گردشگران به این کشور می‌شود. انواع غذاهای دریایی، انواع گوشت‌های کبابی، برنج‌های پر ادویه و... از جمله مواردی هستند که می‌تواند هر گردشگری را به خود جلب کند.

تاریخی کهن و تمدنی

کشور عمان دارای تاریخی کهن و تمدنی بزرگ بوده که در گوشه گوشه این شهر نمایان است . شما با سفر به این کشور می‌توانید از قلعه‌های کهن، بنا‌های کهن و زیبای این شهر دیدن نمایید.

مواردی که بیان نمودیم، از جمله دلایلی هستند که می‌تواند سبب شود شما گردشگری در عمان را جز برنامه‌های خود قرار بدهید.

مهم‌ ترین جذابیت کشور عمان برای گردشگری

همان گونه که در قسمت قبل به صورت مختصر به این موضوع اشاره نمودیم، یکی از مهمترین دلایلی که سبب شده‌است کشور عمان به قطب گردشگری تبدیل شود تلفیق سنت و مدرنیته است. اگر یک سفر به کشور عمان داشته‌باشید به طور قطع متوجه خواهید شد که مفهوم واقعی سنت و مدرنیته چیست؟. همچنین این‌ کشور از نظر امکانات رفاهی در سطح رقیب خود امارت است.

این کشور با سرعت زیادی در حال پیشرفت بوده و هتل‌ها و مراکز تفریحی و ساختمان‌های زیبایی در این کشور در حال ساخت است. شهر مسقط که پایتخت کشور عمان است، به عنوان مهمترین شهر توریستی این کشور شناخته شده‌است. البته این شهر لوکسی و مدرن بودن سایر شهرهای بزرگ کشورهای ثروتمند همجوار دریای خلیج فارس را ندارد؛ ولی از صمیمیت و صفایی برخودار است که سبب جذب گردشگری در عمان شده است.

بهترین زمان سفر به عمان

تمام فصول سال برای مسافرت مناسب است ولی هر کشوری در برخی فصل‌ها زیباتر بوده و یا در برخی فصل‌ها دارای آب و هوای مناسب‌تری برای سفر است. کشور عمان نیز از این قائده مستثنی نبوده و برخی از فصل‌ها این کشور برای سفر مناسب‌تر هستند. از آن جایی که این کشور در فصل تابستان دارای هوایی گرم و شرجی است بهترین زمان مسافرت و گردشگری در عمان از اواسط فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان است.

اگر قصد سفر در این فصل‌ها را به کشور عمان و شهر مسقط دارید به شما توصیه می‌کنم که یک بارانی خنک به همراه داشته‌باشید. زیرا بیشتر بارش‌های این کشور در فصل زمستان رخ می‌دهد.

مهمترین جاذبه ‌های گردشگری در عمان

کشور عمان دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی زیادی است که می‌تواند هر گردشگری را به خود جذب کند. اگر قصد سفر به این کشور را دارید به شما پیشنهاد می‌کنم که حتما چند شهر از این کشور را انتخاب نموده و حتما از آن‌ها دیدن کنید.

در این بخش قصد داریم تعدادی از شهرهای دیدنی کشور عمان که می‌تواند مقصد خوبی برای گردشگری باشد را به شما معرفی نماییم. از این طریق شما می‌توانید با این شهرها و مکان‌های دیدنی آشنا شده و تصمیم خود را برای مقصد سفر مشخص کنید. پس لطفا مثل همیشه ما را در این قسمت نیز همراهی کنید.

1-شهر مسقط از جاذبه ‌های گردشگری در عمان

اگر شما قصد دارید فقط چند روز به گردشگری در عمان بپردازید به شما پیشنهاد می‌کنم که پایتخت این کشور را انتخاب کنید. این شهر دارای مراکز گردشگری متعددی از جمله بازار، کاخ‌ها، قلعه‌ها، موزه‌ها، مراکز طبیعی و سواحل است.

اگر شما عاشق تاریخ و تمدن باشید می‌توانید از مراکز تاریخی و موزه‌های این شهر دیدن کنید. یا اگر عاشق طبیعت هستید می‌توانید روز خود را در کنار سواحل گرم دریا سپری کنید. یکی از بزرگترین بخش گردشگری این شهر، مسجد بزرگ سلطان قابوس است.

این مسجد دارای لوستری عظیم بوده که دومین فرش بزرگ ایرانی درون این مسجد قرار دارد. از دیگر جاذبه‌های گردشگری که می‌توان برای این شهر بیان کرد عبارت‌اند از: وادی شاب، کوه اخضر، استخر طبیعی ماه و... است.

2- شهر صلاله از جاذبه ‌های گردشگری در عمان

این شهر دومین شهر مهم کشور عمان بعد از پایتخت این کشور است. شهر صلاله در قسمت جنوبی کشور عمان واقع شده‌است و دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که می‌تواند توجه افراد بسیاری را در گردشگری در عمان را به خود جلب کند. برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر عبارت‌اند از:

  • بازارصلاله
  • قصر سلطان قابوس بن سعید
  • خور روری
  • مقبره عمران نبی
  • موزه سرزمین کندر
  • قلعه طاقه

به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر قصد مسافرت به این شهر و گردشگری در عمان را دارید، ماهای ژوئن تا اوت را انتخاب کنید. زیرا در این فصول باران‌های موسمی، سرسبزی و طراوت را برای این شهر به ارمغان آورده‌اند و منظره چشم نوازی را برای این شهر از کشور عمان فراهم کرده‌اند.

3-شهر بهلا از جاذبه ‌های گردشگری در عمان

بهلا یکی دیگر از شهرهای گردشگری در عمان است که در 40 کیلومتری شهر نیزوا قرار گرفته‌است. جالب است که بدانید در مورد این شهر افسانه‌های بسیاری وجود دارد. برخی از مردمان کشور عمان شهر بهلا را زادگاه جن نیز می‌دانند. از این رو این شهر با نام دیگری نیز شناخته می‌شود. این شهر به نام مدینه السحر یعنی شهر سحر و جادو  نیز معروف است.

این شهر دارای قلعه بسیار زیبایی بوده و همچنین دارای بازارهای سنتی و قدیمی است که جذابیت این شهر را دو چندان کرده‌است. قلعه زیبایی که در این شهر واقع شده دارای ارزش تاریخی بالایی بوده و نام آن در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.

تاریخ دقیقی از زمان ساخت این قلعه وجود ندارد ولی با توجه به معماری این قلعه می‌توان گفت که زمان ساخت این قلعه به قبل از اسلام باز می‌گردد که طی چند قرن به مرور زمان تکمیل شده‌است. همچنین اگر قصد دارید که برای عزیزان خود سوغاتی بخرید، بازارهای این شهر مکان مناسبی برای خرید سوغاتی هستند‌.

4- شهر نیزوا از جاذبه ‌های گردشگری در عمان

یکی‌ دیگر از شهرهای گردشگری در عمان شهر نیزوا است که در دو قرن ششم و هفتم این شهر به عنوان پایتخت کشور عمان تعیین شده است. از همین رو این شهر دارای قلعه‌های بسیار زیبا و دیدنی است. یکی از زیباترین و شگفت‌ انگیز‌ترین قلعه‌های این شهر می‌توان به قلعه‌ دژ سلطان بن سیف الیعربی که در قرن هفتم ساخته شده‌است اشاره نمود.

جالب است که بدانید این قلعه دارای مکانیسم دفاعی جالبی بوده که دارای پنجره‌هایی عجیب و تله‌های زیادی است. علاوه‌بر این جذابترین بخش قلعه نیزوا برج استوانه‌ای و موزه آن است. موزه نیزوا بخشی از زندگی مردمان این شهر که در قرن 17 می‌زیستن را به تصویر می‌کشد.

وضعیت بهداشتی و درمانی کشور عمان

 بیمارستان و مراکز درمانی

برای اکثر افرادی که قصد سفر به کشور عمان را دارند بسیار مهم است که بدانند وضعیت بهداشتی و درمانی این کشور چگونه است. تا خدایی نکرده اگر دچار مشکل در این کشور شدند بتوانند به راحتی به یک مرکز معتبر مراجعه نموده و اقدام به درمان خود کنند.

از این رو لازم به ذکر است که بگوییم عمان دارای بیمارستان، داروخانه و مراکز بهداشتی و درمانی به روز و مدرنی است که با جدیدترین و به روزترین وسایل پزشکی تجهیز شده‌است. بهترین کلینک‌های درمانی و بیمارستان‌ها درون پایتخت این کشور قرار دارند. از معروف‌ترین بیمارستان‌های این کشور می‌توان به بیمارستان سلطنتی عمان و بیمارستان سلطان قابوس اشاره نمود.

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی لوله کشی در این کشور مشکلی ندارد و کاملا سالم است. ولی برای اطمینان بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم که در گردشگری در عمان و مدت زمانی که در این کشور اقامت دارید از آب معدنی استفاده کنید.

 واکسن

آیا لازم است که برای سفر به این کشور واکسن بزنیم؟ برای سفر به عمان نیازی به تزریق واکسن نیست.

چه داروهایی را می‌توان به این کشور برد؟

به خاطر داشته‌باشید که تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس به کشورهای GCC Countries معروف هستند که شامل کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین و عمان است و دارای لیست مخصوصی از داروهای ممنوعه هستند. از این رو به شما توصیه میکنم که به هیچ وجه داروهای مسکن و مخدر به همراه خود نداشته باشید زیرا مجبور به پرداخت جریمه می‌شوید.

چگونه می ‌توان به عمان سفر کرد و به گردشگری در عمان پرداخت؟

41537فرق-بلیط-چارتر-با-سیستمی.jpg (850×400)

اگر قصد سفر و گردشگری در عمان را دارید حتما این سوال برای شما به وجود آماده است که چگونه می‌توان به این کشور سفر نمود؟ در این قسمت قصد داریم به معرفی بیشتر جغرافیایی این کشور پرداخته و بیان کنیم که چگونه می‌توانید به راحتی به این کشور زیبا سفر کنید.

کشور عمان در حاشیه دریای عمان قرار گرفته که دارای مرز آبی با ایران است. از این رو شما می‌توانید علاوه بر راه هوایی و استفاده از هواپیما از طریق راه آبی و کشتی به این کشور نیز سفر کنید.

1- سفر هوایی

اگر قصد دارید از طریق راه هوایی به این کشور سفر کنید باید بگوییم که پرواز تهران به عمان حدود 2 ساعت زمان می‌برد که قیمت بلیط آن بستگی به عوامل متعددی دارد. برخی از این عوامل عبارت‌اند از: نوع پرواز، کلاس پروازی، سفر شرکت هواپیمایی و....

شرکت‌های هواپیمایی مختلفی برای سفر به کشور عمان وجود دارند که شما می‌توانید از طریق آن‌ها بلیط تهیه نموده و به این کشور سفر کنید. علاوه بر این شما می‌توانید از سایت‌های مختلف و معتبری همچون ایران چارتر نیز بلیط مورد نظر خود را تهیه نموده و به گردشگری در کشور عمان بپردازید.

شما می‌توانید از طریق شهرهای تهران، شیراز، چابهار و کیش به صورت مستقیم بلیط کشور عمان را تهیه نمایید و از طریق راه هوایی به این کشور زیبا سفر کنید. توجه داشته‌ باشید که پرواز مستقیم ایران و عمان قیمت کمتری نسب به پروازهای غیرمستقیم دارند. از این رو اگر می‌خواهید هزینه سفر خود و بلیطی که تهیه می‌کنید را کاهش بدهید، به صورت مستقیم اقدام به سفر و گردشگری در عمان کنید.

2- سفر دریایی

اگر قصد دارید از طریق دریا به کشور عمان سفر کنید می‌توانید با اتوبوس و یا ماشین شخصی خود به جزیره قشم سفر نموده و از این طریق به کشور عمان سفر کنید. سفر دریایی به کشور عمان از طریق جزیره قشم به سمت بندر خصب که واقع در کشور عمان است انجام شده و حدود 80 دقیقه زمان می‌برد.

اقامت و گردشگری در عمان

اگر قصد سفر به کشور عمان داشته باشید به احتمال زیاد ممکن است که این سوال برای شما ایجاد شده‌باشد که اگر به کشور عمان سفر کردیم در چه هتل‌هایی اقامت کنیم؟

همان گونه که در قسمت‌های قبل به این موضوع پرداختیم کشور عمان یک کشور با بافت تاریخی سنتی و گرم است. ولی این حرف به این معنا نیست که این کشور فاقد هتل‌های لوکس برای گردشگران است. البته باید بگوییم که در شهر مسقط و دیگر شهرهای کشور عمان خبری از آسمان خراش و برج‌های بلند نیست. خانه‌هایی که در این کشور هستند دارای معماری سنتی بوده و معمولا با یک رنگ سفید پوشیده شده‌اند.

اما به این معنا نیست که مدرنیته در کشور راهی پیدا نکرده و مردمان این کشور با مقوله مدرنیته بیگانه هستند. مدرن بودن و مدرنیته نیز جای خود را در بین مردمان این کشور باز کرده‌است. البته هتل‌های این کشور علی رغم این که از سبک مدرنیته پروی کرده‌اند و دارای به‌روز‌ترین امکانات هتل داری هستند اما سعی کرده‌اند که ظاهر سنتی و گرم خود را نیز حفظ کنند.

اگر قصد دارید یک تور لوکس را در گردشگری در عمان تجربه کنید، انتخاب هتل‌های 5 ستاره عمان گزینه مناسبی است. البته هتل‌های 4 ستاره و 3 ستاره عمان نیز از امکانات رفاهی و خدمات خوبی برخودار هستند و می‌توانند رضایت افرادی که به برای اقامت به این هتل‌ها مراجعه می‌کنند را فراهم کنند.

 البته اگر خانوادگی سفر می‌کنید و جمعیت شما زیاد است و یا قصد دارید هزینه‌های سفر خود را کاهش بدهید می‌توانید هتل‌های 2 ستاره و یا هتل‌ آپارتمان‌های شهر مسقط و یا شهرهای دیگری از این کشور که به آن سفر کرده‌اید را انتخاب کنید. این هتل‌ها نیز از امکانات خوبی برخودار هستند.

قیمت تور گردشگری در عمان

اگر بخواهیم به صورت مختصر در مورد هزینه‌های تور عمان صحبت کنیم باید بگوییم که هزینه تور عمان در مقایسه با هزینه تور دبی تفاوت آنچنانی نداشته و حتی می‌توان گفت که هزینه تور عمان در مقایسه با بسیاری از تورهای خارجی، یک تور ارزان قیمت به حساب می‌آید. اما باید به شما بگوییم که سفر به عمان و این که چقدر این سفر برای شما هزینه دارد بستگی به انتظار شما از تور دارد.

به طور مثال اقامت در هتل‌های 5 ستاره شهر مسقط بسیار عالی و لوکس است ولی این امر می‌تواند هزینه سفر شما را افزایش بدهد. از این رو اگر قصد دارید هزینه‌های سفر خود را کاهش بدهید توصیه می‌کنم که هتل‌های 3 و یا 2 ستاره را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید که یک سفر متعادل و اقتصادی داشته‌باشید به شما توصیه می‌کنم که هتل‌های 3 ستاره را انتخاب کنید. این هتل‌ها هم از امکانات خوبی برخودار هستند و هم قیمت مناسبی دارند و می‌توانند هزینه‌های سفر شما را کاهش بدهند.

چگونه هزینه ‌های گردشگری در عمان را کاهش بدهیم؟

همان گونه که اشاره نمودیم، گردشگری در عمان هزینه‌های خود را دارد. ولی راه‌هایی نیز وجود دارد که شما بتوانید از طریق آن‌ها هزینه‌های سفر خود را به کشور عمان کاهش بدهید. برخی از این راه‌ها عبارت‌اند از:

1- هتل‌های ارزان قیمت را انتخاب نمایید.

یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن اقدام به کاهش هزینه‌های سفر خود کنید، انتخاب هتل‌های 2 و 3 ستاره است. این هتل‌ها امکانات هتل‌های 4 و5 ستاره را ندارند ولی در عوض دارای قیمت مناسبی بوده و می‌توانند در هزینه‌های سفر شما تاثیر بسیاری داشته باشند.

2- انتخاب پروازهای ارزان قیمت

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند سبب کاهش هزینه‌های سفر گردشگری در عمان بشود، انتخاب پروازهای ارزان قیمت است. پروازهای ایرانی به مقصد عمان اگرچه تعداد کمتری دارند ولی لرزان قیمت بوده و می‌توانند در هزینه‌های شما تاثیر گذار باشند.

البته با مراجعه به سایت‌های مختلف از جمله سایت چارتر می‌توانید از قیمت تور و همچنین بلیط اطلاع پیدا کنید.

3- سفر در تابستان

اگر با گرمی و رطوبت هوا در فصل تابستان مشکلی ندارید، می‌توانید در فصل تابستان به کشور عمان سفر کنید. زیرا قیمت تورها در این فصل تا 70 درصد آف می‌خورد که می‌تواند به شدت در هزینه‌های شما تاثیر بگذارد.

سخن پایانی گردشگری در عمان

کشور عمان از جمله کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس است که سفر به آن برای ایرانی‌ها بسیار راحت بوده و نیاز به ویزا ندارد. شما می‌توانید به این کشور زیبا، سنتی و تاریخی سفر کرده و یک خاطره خوب برای خودتان ایجاد کنید. در این مقاله در مورد گردشگری در عمان صحبت نموده و اطلاعاتی را در زمینه سفر به این کشور در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم.

یکی از بهترین راه‌هایی که شما می‌توانید پس از کسب اطلاعات از طریق آن به کشور عمان سفر کنید، انتخاب تورهای مناسب است. سایت ایران چارتر می‌تواند به شما عزیزان در این زمینه کمک فراوانی کند.

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.