گردشگری مذهبی

سفر از هزاران سال قبل تا به امروز بخشی از تجربه‌ی مهم بشری بوده است. امروزه با توجه به پیچیدگی‌های جامعه، و بدل شدن سفر و گردشگری به صنعت، سفرها تعاریف تازه‌ای یافته‌اند و روز به روز بر غنای آنها افزوده می‌شود.

اکنون صنعت گردشگری بخش‌های گوناگونی را شامل می‌شود که بخش «گردشگری مذهبی زیارتی» از مهم‌ترین شاخه‌های آن است. دین‌های مختلف هر کدام دارای آثار، مراسم و بناهای زیادی هستند که در سرتاسر جهان پخش شده‌اند و از جاذبه‌های مهم گردشگری در جهان می‌باشند.

 براساس آمار سازمان جهانی گردشگری، سی و هشت درصد گردشگران دنیا را گردشگران مذهبی تشکیل می‌دهند و سالیانه حدود ششصد میلیون سفر مذهبی در دنیا انجام می شود. اگر می‌خواهید به طور کامل با صنعت گردشگری مذهبی زیارتی و چگونگی خرید بلیط از ایران چارتر برای گردشگری مذهبی زیارتی آشنا شوید با ما همراه باشید.

14777hamgardi_50292vqb200.jpg (847×426)

 


گردشگری مذهبی زیارتی چیست؟


گردشگری با انگیزه‌های دینی از کهن‌ترین و پر رونق‌ترین بخش‌های گردشگری‌ در گذشته و حال سراسر جهان بوده و هست. حتی دشواری‌های اقلیمی و بدی آب و هوا هم به‌طور کامل از این سفرها جلوگیری نمی‌کند. آنچه امروز به عنوان گردشگری مذهبی می‌شناسیم قدمتی دیرینه دارد و تاریخ آن به آغاز تاریخ دین‌ها و مذاهب بشری بازمی‌گردد.

با این همه، بسیاری از افراد گردشگری مذهبی را با سفرهای زیارتی یکسان می‌پندارند. ولی باید بدانیم این دو، یعنی «گردشگری مذهبی» و «سفرهای زیارتی» دو مفهوم جداگانه هستند که هر دو زیرشاخه‌ای از مجموعه گردشگری مذهبی تعریف می گردند. در زیارت افراد به قصد تشرف و دیدار به سوی بناها و مکان‌های مقدس دینی خود رهسپار می‌شوند.

 برای نمونه، مسلمانان برای انجام اعمال دینی خود همه ‌ساله عازم حج و زیارت خانه‌ی خدا می‌شوند. ولی، در گردشگری مذهبی یک مسیحی ممکن است به قصد بازدید از مسجدی جامع یا تاریخی به شهر یا کشوری دیگر سفر کند. 
گردشگری مذهبی به بررسی دین‌ها و آیین‌های گوناگونی می‌پردازد که برخی از آثار تاریخی مذهبی آن‌ها می‌توانند شامل صنعت گردشگری باشند. هدف از گردشگری مذهبی نه فقط زیارت یا انجام فرائض دینی، بلکه گونه‌های گسترده‌تری از سفر مذهبی است که به عنوان مثال می‌توان از حضور در بناهای تاریخی و مذهبی، رویدادهای دینی و شرکت در موسیقی مذهبی را نام برد.
همچنین گردشگری مذهبی به افراد مشتاق مطالعه‌ی ادیان کمک می‌کند تا به پژوهش و تحقیق در این زمینه بپردازند. چون از عوامل مهم ارتباط میان انسان‌ها مسافرت است. و از دیرباز آدمیان از این طریق با دین‌ها و آداب و رسوم و سنت‌های مختلف‌شان آشنا شده‌اند.

 



گردشگران مذهبی و زیارتی به چند بخش تقسیم می‌شوند؟


با توجه به تعاریفی که در بالا گفتیم ما می‌توانیم چند گونه گردشگر مذهبی را شناسایی کنیم.
گردشگرانی که هدف‌شان تنها زیارت و انجام فرائض و آداب دینی است و زمان معین و توقف‌شان در مقصد ارتباطی به اوقات فراغتشان ندارد.
دوم، گروه دیگری از گردشگران هستند که فقط به دلیل زیارت سفر نمی‌کنند و افزون بر انجام اعمال دینی‌شان، به بازدید از جاهای غیرزیارتی و تفریحی نیز می‌پردازند. در واقع هدف این گروه از سفر مذهبی چند منظوره است.
به عبارت بهتر، دسته‌ای از افراد هستند که همواره به سفر در مکان‌های مقدس مذهبی دین می‌پردازند و دیگر گروه کسانی‌ هستند که تمایل دارند برای بازدید از مکان‌های مقدس دیگر دین‌ها و مذاهب به سفر مذهبی بپردازند.



ویژگی‌های خاص و گوناگون گردشگری مذهبی زیارتی


گردشگری زیارتی و مذهبی ویژگی‌های خاصی دارد که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • این بخش از گردشگری این توان را به مسافران و گردشگران می‌دهد که در مکان‌های دینی بتوانند به سادگی با دین‌ها و مذهب‌های دیگر آشنا شوند.
  به طور معمول تمامی طبقات اجتماعی اعم از غنی و فقیر در این سفرها همراه هم هستند.
  افرادی که دست به سفرهای زیارتی زده طبیعتاً آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌آورند.
  از آنجا که بسیاری از این گونه سفرها به طور گروهی و دسته‌جمعی انجام می‌پذیرد، مدیریت و سازماندهی خاصی را می‌طلبد که متفاوت از گردشگری تفریحی است.
  این گونه سفرهای زیارتی و یا مذهبی معمولاً ساده و کم هزینه هستند.
  معمولاً سفرهای زیارتی در زمان‌های دقیقی انجام می‌شود و از این رو نظم خاصی برای آغاز سفر حکفرماست.
  همچنین این گونه سفرها می‌توانند سبب رونق اقتصادی مقصد شوند.
 •  غالباً در نزدیکی مکان‌های دینی بازارهایی کوچک برپا می‌شود که نیازهای گردشگران را برآورده سازد. و از آنجا که برخی از دین‌ها دارای زیارت‌ها و سفرهای عبادی واجب هستند، این امر سبب درآمدزایی برای کشور و یا شهر مقصد می‌باشد.
   

گردشگری مذهبی زیارتی چه آثار اقتصادی دارد؟


فارغ از ویژگی‌های خاص این بخش از صنعت گردشگری، این گونه سفرها آثار مثبت و منفی اقتصادی خاصی دارد که سعی می‌کنیم به آن‌ها بپردازیم. از جمله آثار این سفرها یکی ایجاد فرصت‌های کاری برای مردم محلی است. رشد درآمد ارزی مردمان بومی مکان‌های مذهبی، گسترش هنر و تولید فرآورده‌های خاص محلی، توسعه‌ی زیرساخت‌های صنعت گردشگری، جذب سرمایه‌گذاری، بهبود سازه‌ها و مناطق مذهبی و رونق گرفتن صنایع دستی و صادرات غیرنفتی.


با این همه، این بخش از گردشگری نیز می‌تواند آثار منفی بر اقتصاد و جامعه داشته باشد. از آن جمله می توان به رشد نقدینگی در برخی از بخش‌های صنعت، رشد کارها و پیشه‌های فصلی که درآمد ثابتی ندارند، تغییر کاربری زمین‌های نزدیک به این مکان‌ها، و توسعه‌ی نامتوازن اشاره کرد.



آثار فرهنگی و اجتماعی گردشگری مذهبی زیارتی


گردشگری مذهبی زیارتی دارای جنبه‌های متفاوتی بر فرهنگ، اجتماع و محیط زیست است.
از آثار مثبت این بخش از صنعت گردشگری می‌توان به گسترش ارتباطات میان‌فرهنگی، کاستن از تنش‌های سیاسی و اجتماعی، لزوم توجه به نگهداری از آثار معنوی گذشتگان، رشد خدمات اجتماعی و رشد صنعت جهانگردی، افزایش امکانات رفاهی و تفریحی، پیوند دادن بسیاری از مردم با یکدیگر. با این همه، از برخی جهات این تأثیرات منفی هستند.

از آن جمله می‌توان به رشد آلودگی‌های محیطی و صوتی، آسیب به پوشش‌های جنگلی و گیاهی و حیات وحش، ناسازگاری بافت‌های مختلف و مشکل آسودگی و آسایش مردم محلی در ایام خاص گردشگری مذهبی و همچنین تخریب مکان‌های تاریخی و مذهبی و موارد دیگر اشاره کرد.



گردشگری مذهبی زیارتی در دنیای اسلام


درست است که در سراسر دنیا مکان‌های مقدس و مذهبی بسیاری متعلق به دین‌های گوناگون وجود دارد؛ ولی از آنجا که در بسیاری از آیات قرآنی و روایات اسلامی بر سفر و گردشگری تأکید شده است و انسان‌ها را دعوت به مسافرت نموده است تا با تماشای آثار گذشتگان عبرت بیندوزد و شاکر نعمات الهی باشد؛ مسئله‌ی گردشگری در همان آغاز مورد توجه ملل مسلمان قرار گرفت.
بیش از پنجاه کشور از کشورهای جهان، شامل کشورهای اسلامی هستند که بیشتر آنها در خاورمیانه و آفریقا قرار دارند. اغلب کشورهای دینی در میان سرزمین‌های پر جاذبه نیز می‌باشند. برای نمونه می‌توان از کشورهای ایران، عراق، مصر، و مراکش نام برد. در گزارش سالیانه‌ی سازمان جهانی گردشگری از کشورهای عربستان، مصر و مراکش به عنوان رتبه‌های برتر جذب گردشگر دینی در میان کشورهای عربی نام برده است.


همچنین با توجه به آموزه‌های قرآنی و اسلامی مسلمانان در سراسر جهان مکلفند تا فریضه‌ی بزرگ حج را همه ساله به جا بیاورند. این رخداد عظیم مصادف با ماه ذی‌الحجه برای برگزاری فریضه‌ی حج تمتع می‌باشد. شیعیان  نیز برای زیارت قبور خاندان پیامبر(ص) رهسپار سفر به مناطقی در کشورهای ایران، عراق و سوریه می‌شوند. آثار تاریخی مقدس و مذهبی مسلمانان قدرت و جاذبه‌ی زیادی برای گردشگران مذهبی در سراسر جهان دارد.



جاذبه‌ها و گردشگری مذهبی زیارتی در ایران

 

85258masjid-al-haram.jpg (1000×600)


ایران از جمله کشورهایی بوده با تاریخی کهن و باستانی که دارای جاذبه‌های پرشمار گردشگری مذهبی زیارتی است. همه ساله افراد بسیاری از ایران و جهان به قصد بازدید و تحقیقات دینی عازم شهرهای زیارتی و تاریخی ایران مانند قم، مشهد، شیراز، اصفهان و گنبدکاووس و ... می‌شوند.

شاید بتوان گفت با توجه به شمار بالای مکان‌های دینی و مذهبی، و نیز وجود زیارتگاه‌های پرشمار در ایران، کمتر کشوری از این ظرفیت عظیم برخوردار است. از جمله دو حرم مطهر مهم امام هشتم شیعیان حضرت رضا(ع) در مشهد مقدس و بارگاه حضرت معصومه(س) در قم از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در ایران است و هر سال میزبان عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت هستند.

 افزون بر آثار مقدس دینی، آیین‌ها و مراسم مذهبی بسیاری نیز در ایران برگزار می‌شود که جنبه‌‌های جالبی برای گردشگران مذهبی دارد. به عنوان نمونه می‌توان از عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع)، در ماه محرم همراه با زنجیرزنی، تعزیه، و سنن محلی مثل قالی‌شویی در مشهد نام برد.

نکته‌ی مهم اینکه جمعیت مسلمانان جهان به بیش از یک و نیم میلیارد نفر می‌رسد و از این شمار دویست و هفتاد میلیون نفر پیرو تشیع هستند که اگر کشور ما بتواند تنها ده درصد شیعیان را به عنوان گردشگر جذب کند، رقمی نزدیک به  بیست و هفت میلیون گردشگر را شامل خواهد شد که می‌تواند آثار بسیاری در رشد اقتصادی و درآمد ارزی ایران ایفا نماید.
همچنین خوب است بدانیم در کشور ما ایران نزدیک به ده هزار امام‌زاده وجود دارد که از این شمار، هزار و چهارصد و پنجاه مقبره در استان فارس جای داشته و مشهورترین آن‌ها که چون نوری در شهر شیراز می‌درخشد حرم حضرت شاه‌چراغ است.

پس از استان فارس، از این نظر استان‌های مازندران و گیلان در رتبه‌های دوم و سوم جای دارند.
از آنجا که سفرهای زیارتی در ایران مانند سایر کشورها پرتکرار هستند و بیشترمراسم دینی در ایام خاصی از سال، برگزار می‌شوند؛ نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و صحیح از ضرورت‌های یک گردشگر مذهبی است.



سفر هوایی و گردشگری مذهبی؟


به شیوه‌های گوناگونی می‌توان به سفرهای زیارتی و مذهبی پرداخت. یکی از بهترین گزینه‌ها برای این گونه سفرها و این بخش خاص از گردشگری، بی‌شک سفرهای هوایی است. امروزه می‌توان تجربه‌ی لذت‌بخش تری از سفر همزمان با پیشرفت تکنولوژی تجربه کرد. یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های سفر به مکان‌های گوناگون، استفاده از هواپیما است.

 اما چرا؟ اولین دلیل مهم برای استفاده از سفر هوایی برای گردشگران مذهبی و زیارتی توجه به بُعد صرفه‌جویی در زمان است. آن‌ها می‌توانند در کمترین زمان ممکن به مقصد برسند. سرویس بهداشتی هواپیماها در قیاس با قطار و کشتی پاکیزه‌تر است و بهداشت بیشتر در آن‌ها رعایت می‌شوند.

در نتیجه برای سفرهای مذهبی که جماعت پرشماری را شامل می‌شود مناسب‌تر است. برخلاف تصور برخی از افراد، امنیت آن از سفرهایی چون سفر دریایی یا زمینی به مراتب بیشتر است. خدمات رفاهی هواپیما نسبت به وسایل نقلیه‌ی دیگر بسیار بهتر و بیشتر می‌باشد، ضمن اینکه صندلی هواپیما بسیار راحت‌تر است.

خردسالان که معمولاً در سفرها اظهار کلافگی می‌کنند، در پرواز کمتر اذیت می‌شوند. گردشگر همچنین در سفر هوایی می‌تواند لذت پرواز در آسمان را که برای بسیاری از اشخاص هیجان‌برانگیز است، تجربه کند.



برای خرید آسان بلیط هواپیما چه کار کنیم؟


ممکن است برای گردشگران مذهبی و زیارتی این پرسش پیش آید که چگونه برای سفر هوایی آماده شوم؟ در اولین گام، باید برای رزرو بلیط اقدام کرد. برای این کار و آغاز یک سفر مذهبی پر خاطره، کافی است به سایت ایران چارتر بروید و سپس با چند کلیک و انتخاب، بلیط هواپیمایی شما در اختیارتان است. در زیر به طور کامل نحوه‌ی خرید بلیط و امکانات و خدمات ایران چارتر را به شما معرفی می‌کنیم.



نکات مهم برای خرید بلیط هواپیما


امروزه زمان یکی از مهم‌ترین فاکتورها در صنعت هواپیمایی و هم گردشگری است. مثلاً سفرهای آخر هفته با سفرهای طول هفته متفاوت است. اصطلاح‌های سیزن که سفر در روزهای پر طرفدار است و باید هزینه‌ی بیشتری را پرداخت در مورد سفرهای زیارتی و مذهبی نیز صدق می‌کند و بهتر است گردشگر مذهبی و زیارتی تمهیدات ویژه‌ای را تدارک ببینید.

یکی از این تدبیرها خرید بلیط در زمان مناسب است. همان‌طور که می‌دانیم قیمت بلیط وابسته به زمان است و در همگی ایرلاین‌ها با توجه به زمان متفاوت ‌می‌شود. یکی از خدمات ایران چارتر به شما این است که بتوانید قیمت‌ها را به‌صورت یکجا ببینید و آن‌ها را برای زمان‌های گوناگون با هم مقایسه کنید تا به این ترتیب، بهترین زمان ممکن را برای سفر خود برگزینید.


چند نوع بلیط هوایی داریم؟


به طور کلی دو گونه بلیط هوایی داریم:

 • سیستمی
 • چارتر

 

بلیط سیستمی

 

  این گونه بلیط‌ها به طور مستقیم از خود ایرلاین‌ها خریداری‌ می‌شود. برنامه‌ی پروازها در این گونه از بلیط‌ها کاملا‌ً روشن است و بهای بلیط ثابت است.این به این معناست که بهای بلیط بر اساس دور و نزدیک بودن به زمان پرواز، دگرگون نمی‌شود. مشخصات مسافر در بلیط‌های سیستمی امکان تغییر ندارد و اگر نیاز به تغییر مشخصات باشد باید دوباره خریداری شود. ولی خوشبختانه امکان بازگشت وجه در این بلیط‌ها مقدور است.


بلیط چارتر

 

 آژانس‌های مسافرتی یا گردشگری ممکن است شماری از (یا همه‌ی) صندلی‌های یک هواپیما را برای زمان معینی اجاره کنند که به اصطلاح به این عمل «چارتر کردن» می‌گویند. در مسیرهای پر رفت و آمد و با درخواست‌های بالا، چارتر کردن متداول است.

در بلیط چارتر کنترل کامل بلیط و مسافرت شما در اختیار آژانس گردشگری است. بنابراین اگر خواستار تغییر اطلاعات شخصی و یا برگشت بلیط هستید تنها از طریق  آژانس چارتر کننده ممکن است. بهای بلیط چارتر توسط شرکت‌های مسافرتی تعیین می‌شود. همچنین بازگشت این گونه بلیط‌ها به راحتی بلیط‌های سیستمی نیست و مرسوم است که جریمه‌ی بالایی مطالبه کنند.
چون قبلاً هزینه‌ی آن توسط آژانس گردشگری به ایرلاین پرداخت شده است.



مراحل خرید آنلاین بلیط هواپیما برای گردشگری مذهبی زیارتی


با رشد و گسترش خدمات اینترنتی، امکان خرید بلیط هواپیما چه از نوع سیستمی و چه نوع چارتر،  بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری افراد، و به روش آنلاین مقدور شده است. برای خرید آنلاین بلیط هواپیما می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن ایران چارتر مراجعه و مراحل زیر را بررسی نمایید:


 1. تاریخ برای آغاز سفر، مبدأ و مقصد
  فیلترکردن گزینه‌ها بر اساس بهای بلیط، نوع هواپیما و یا نام ایرلاین
  انتخاب گزینه‌ی نهایی
  وارد کردن اطلاعات گردشگر
  بررسی و صحت‌سنجی دقیق اطلاعات
  پرداخت وجه بلیط از راه درگاه امن اینترنتی
  صدور و دریافت بلیط


خرید و برنامه‌ریزی برای سفر از طریق ایران چارتر آسان است چون تنها با چند کلیک ساده بلیط سفر خریداری می‌شود. استفاده از اپلیکیشن ایران چارتر این مزیت را دارد که می‌توانید با استفاده از تلفن همراه از آن همه جا استفاده کنید.

چند شهر مذهبی و زیارتی

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به چند شهر مذهبی و زیارتی در جهان تشیع.


سفر به مشهد مقدس با ایران چارتر


از مهم‌ترین و پربازدیدترین مقصدهای مذهبی و زیارتی در ایران شهر مشهد است. از هر نظر مشهد مکانی آرمانی برای گردشگران مذهبی است. از بارگاه مطهر هشتمین امام شیعیان حضرت رضا گرفته تا مسجدهای تاریخی و زیبا، و مناطق خوش‌ آب و هوا جاذبه‌های مشهد را تشکیل می‌دهند.

بیشتر مسافران با هواپیما عازم مشهد می‌شوند. بنابراین، ایرلاین‌ها تمایل زیادی به ارائه‌ی پروازهای روزانه به این شهر دارند و هم چارترکننده‌های زیادی بلیط‌های مشهد را چارتر می‌کنند. از همین رو، و به دلیل وجود رقابت شدید میان شرکت‌های مختلف گردشگری و هوایی، بهای بلیط‌ها برای مشهد متنوع و گوناگون است.‌ بلیط‌های چارتری مشهد هم از پرطرفداران‌ترین بلیط‌های سفرهای داخلی هستند.

با مراجعه به ایران چارتر، و با بررسی بلیط‌ها با شرایط گوناگون، مناسب‌ترین آن‌ها را برای سفر خود به مشهد مقدس برگزینید.



شیراز با ایران چارتر


شهر زیبای شیراز را شاید بتوان بعد از مشهد و قم سومین مقصد گردشگری مذهبی زیارتی ایران دانست. از راه‌های گوناگونی می‌توان به شیراز رفت ولی درخواست پرواز و سفر هوایی به این شهر چنان بالاست که فرودگاه شیراز از نظر شمار مسافران چهارمین فرودگاه کشور است.

از همین رو اشتیاق شرکت‌های گردشگری برای چارتر کردن هواپیماهای به مقصد شیراز هم فهمیدنی است. شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر از بلیط‌های چارتری شیراز از ایران چارتر کمک بگیرید. قیمت این بلیط‌ها به نسبت بلیط‌های سیستمی معمولاً ارزان‌تر است، که البته این به زمان سفر شما هم وابسته است.

ولی با تمام این شرایط، حتماً می‌توانید در ایران چارتر بلیطی با قیمت مناسب و متناسب با شرایط خود پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم دیدار از حرم نورانی حضرت شاه‌چراغ را از دست ندهید.


سفر به نجف و کربلا با ایران چارتر


عراق یکی از کهن‌ترین کشورهای باستانی جهان و پر از مکان‌های دیدنی است که آن را افزون بر مقصدی برای سفرهای زیارتی و مذهبی، به مکانی شگفت‌انگیز گردشگری هم بدل نموده است. شهرهای مذهبی مانند نجف و کربلا هم مسافران ویژه‌ی خود را دارند. از آنجایی که ایرانیان بسیاری خواستار سفر به این کشور برای مراسم زیارتی و دینی هستند، چارترکننده‌های زیادی بلیط‌های به مقصد نجف اشرف را چارتر می‌کنند.

گردشگر مذهبی خوب است توجه داشته باشد که در ایام مذهبی خاصی مانند ایام شهادت یا ولادت امیرالمومنین یا اربعین حسینی، تقاضا برای سفر به شهر نجف و کربلا چنان بالا می‌رود که امکان تهیه بلیط چارتری هم میسر نمی‌باشد.

برای همین دلیل، بهتر است با مراجعه به ایران چارتر در زمان مناسب، بلیط مناسب خود را تهیه بفرمایید.


چرا  باید ایران چارتر را انتخاب کنیم؟

 

28955سفرهای_مذهبی_اتاقک_-4.jpg (1010×564)

 

ایران چارتر از پیشگامان سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما در ایران است. هدف ایران‌چارتر این است که در فضای مجازی و آنلاین با راهکارهای آسانی که به گردشگران ارائه می‌دهد بتواند آسودگی و راحتی را برای خرید بلیط و سفر هوایی آسان برای گردشگران به ارمغان آورد. از مزایای دیگر ایران چارتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:


کنترل بهای بلیط‌ها

 

 از آنجا که به دلیل عوامل متعددی چون مدت زمان باقی‌مانده تا ساعت پرواز و کاهش و افزایش ظرفیت‌های خالی قیمت بلیط‌های سیستمی و چارتری توسط ایرلاین‌ها تغییر می‌کنند؛ ایران چارتر همگی قیمت‌ها را به‌صورت به‌روز و یکجا به شما نشان می‌دهد تا بتوانید بهترین گزینه‌ی را داشته باشید.


تغییر اطلاعات بلیط

 

 برخی از چارترکنندگان با ملاحظه‌ی جریمه (یا گاهی بدون آن) اجازه‌ی دگرگونی اطلاعات شخصی مسافر را تا یک روز قبل از پرواز می‌دهند. ایران چارتر افزون بر همراهی در این زمینه، تا یک روز پیش از زمان پرواز می‌تواند میزان جریمه‌ی کنسلی بلیط را هم برای شما استعلام کند.


کد تخفیف

 

 در ایران چارتر می‌توانید با استفاده از کد تخفیف بهای کمتری برای خرید بلیط هواپیما بپردازید.
خرید از شرکت معتبر: با خرید بلیط از ایران چارتر با اطمینان خرید می‌کنید. ضمن اینکه نیازهای شما از پیش درنظر گرفته و در اختیارتان قرار داده شده است. فقط بلیط چارترکننده‌های معتبر را می‌توانید در ایران چارتر بیابید.

 

سخن نهایی گردشگری مذهبی زیارتی

 

در این مقاله ابتدا تلاش کرده‌ایم به شکل مفصل و جامعی صنعت گردشگری مذهبی را تشریح کنیم. سپس با  معرفی ایران‌چارتر و سازوکارهای تهیه بلیط از آن تلاش کردیم بهترین راهکار برای تهیه آسان بلیط هوایی در سفرهای زیارتی و مذهبی را در اختیار گردشگران گرامی قرار دهیم. در نهایت نیز مزایای استفاده از ایران چارتر را برشمردیم.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.