گردشگری در جزیره قشم

جزیره زیبای قشم در جنوب ایران قرار دارد و بزگترین جزیره ایران است که به راه‌های آبی خلیج فارس راه دارد. جزیره قشم در استان هرمزگان و در نزدیکی بندرعباس واقع است. بدلیل آب و هوای گرم قشم دو فصل پاییز و زمستان بهترین موقع مسافرت به این جزیره است. مسافرت به قشم از طریق تور مسافرتی از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است. هر ساله توریست های زیادی از کشورهای مختلف به جزیره قشم می روند. قشم از نظر تجارت و گردشگری و توریستی اهمیت زیادی دارد. تور قشم هر ساله مسافران زیادی را از شهرهای داخلی و خارجی روانه این جزیره زیبا می‌کند. در اطراف قشم چهار جزیره زیبای دیگر به نام‌های جزیره ناز، جزیره لارک، هنگام و جزیره هرمز قرار دارند.

طی این مقاله قصد داریم جاذبه‌های گردش‌گردی و توریستی این جزیره‌ی زیبا را به‌طور کامل معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

41791qeshm-air-tour-from-shiraz.jpg (900×300)

دسته‌بندی جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی قشم به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. جاذبه‌های فرهنگی که علاقمندان به فرهنگ و هنر به جزیره زیبای قشم سفر می‌کنند.
  2. جاذبه‌های طبیعی که معمولا مردم برای دیدن طبیعت و جانداران به آنجا سفر می‌کنند. همچنین محققان و پژوهشگران به منظور تحقیق به آن مناطق سفر می کنند
  3. جاذبه‌های تجاری که مسافران برای خرید سفر می‌کنند. در جزیره قشم اجناس خارجی با قیمت مناسب وجود دارد.

جاذبه‌های طبیعی قشم

8655348b804afcf61474301db6ad0.jpg (800×500)

جاذبه های طبیعی قشم در فصل‌های پاییز و زمستان که هوا خوب و معتدل است طرفداران زیادی دارد. در زیر به برخی از جاذبه‌های طبیعی قشم می‌پردازیم:

جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا از جاذبه‌های خاص جزیره قشم است که بدلیل قایق سواری در آب‌های خلیج فارس شهرت جهانی دارد. جنگل حرا از میراث فرهنگی کشور بشمار می آید و جزو عجایب هفتگانه قشم است. پوشش گیاهی جنگل حرا را درختان حرا و چندل پوشانده‌اند. در سال 1356 این جنگل در شبکه جهانی انسان و زیست کره یونسکو به ثبت رسید. جنگل حرا اکوسیستم خوبی برای پرندگان و حیوانات است. پرندگان مهاجر مناطق گرمسیری مثل حواصیل، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری در این جنگل‌های دریایی زندگی می‌کنند.

دره تندیس های قشم

دره تندیس‌های قشم با سنگ هایی به شکل مجسمه مشهور شده‌اند. این دره‌ها شباهت عجیبی به ستارگان دارند. به دلیل وجود چنین جاذبه‌هایی در این دره‌ها گردشگران از همه جای کشور و خارج از کشور به این مکان سر می‌زنند. در گذشته‌های دور جانوران و حیوانات زیادی در این دره‌ها زیست می‌کردند. قدمت این دره تندیس ها به دومیلیون سال پیش و دوره سنوزوئیک می‌رسد. از دیگر جاذبه های این دره‌ها وجود اشکال زیبای دره ها به شکل پرندگان و حیواناتی مانند مرغ، سرگوسفند، خروس و سر اژدها است.

حیات وحش دریایی

در حیات وحش جزیره قشم جانداران متعددی زندگی می کنند. جاندارانی مثل مرجان ها، خزندگان، پرندگان، دوزیستان، مهره داران و بی مهرگان دیده می شوند. حیات وحش قشم دارای سه نوع اکوسیستم است: اکوسیستم جنگل های حرا، جنگل های بارانی و جزایر مرجانی. گردشگرانی که هر ساله با تور قشم به جزیره می روند از حیات وحش دریایی دیدن می کنند. در این مکان دیدنی علاوه بر جانداران، گیاهان دریایی زیبایی زندگی می کنند. جت اسکی، ماهیگیری و قایقرانی از جمله تفریحات دریایی جزیره قشم هستند.

غارهای خاربس

غارهای خاربس که از زیباترین پدیده های زمین شناسی هستند در سمت راست جزیره قشم به سمت روستاهای خاربس و رمچاه قرار دارند. در 15 کیلومتری جاده قشم قرار دارد و ارتفاع آن حدود 20 تا 30 متر است. این غارها معماری صخره‌ای دارند و قدمت آنها به دوران مادها می‌رسد. به دلیل اینکه این غارها نیایشگاه مهر و محل ستایش الهه میترا بوده‌اند به آنها معبد مهری می‌نامند. ساختمان غار شباهت به دخمه‌های شوشتر، آذربایجان، کردستان، لرستان و اهواز دارند.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی‌ها از تصرف کشور پرتغال بر آبراه دریایی که حدودا 110 سال بطول انجامید به‌جای مانده است. قلعه ها توسط آلفونسو آلبرکرک، دریانورد پرتغالی احداث شد. این قلعه به عنوان انبار مهمات  و سلاح های جنگی بکار می‌رفت. قلعه پرتغالی‌ها از جاهای دیدنی برای گردشگران است. در سال 1623 میلادی امام قلی خان یکی از سرداران صفوی این قلعه را به تصرف خود درآورد. متاسفانه این بنای زیبای تاریخی رو به تخریب است. بهترین زمان برای  بازدید از قلعه پرتغالی‌ها ایام عید نوروز، فصل بهار و پاییز است.

گنبد نمکی

گنبد نمکی  یکی از مکان های دیدنی جزیره زیبای قشم است که کوه نمکدان هم به آن می گویند. این کوه به شکل مخروطی است و در جنوب غربی جزیره زیبای قشم قرار دارد. گنبد نمکی از سنگ های آذرین ساخته شده است و397 متر ارتفاع دارد. این کوه یک اثر تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است که جاذبه گردشگری و آموزشی دارد. مسافران و توریستان اگر از گوگل مپ کوه نمکی را پیدا کنند یقینا برای دیدن آن اقدام می کنند.

مکان‌های دیدنی جزیره زیبای قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران که مساحتی 10 برابر جزیره کیش است. در جزیره قشم مکان‌های دیدنی بقدری زیاد و متنوع است که مسافران با یکبار سفر به قشم زمان کافی برای بازدید همه مکان های دیدنی ندارند. مسافرانی که همه ساله در ایام نوروز و یا فصل بهار و پاییز با تور قشم به این جزیره می‌روند از جاهای دیدنی جزیره دیدن می‌کنند. در اینجا به اختصار برخی از جاهای دیدنی جزیره زیبای قشم را بررسی می‌کنیم.

جزیره ناز

جزیره ناز در یک کیلومتری ساحل آب های خلیج فارس قرار گرفته است. این جزیره از عجایب هفت‌گانه جزیره زیبای قشم محسوب می‌شود. جزیره ناز در گذشته محلی برای ماهی‌گیری بوده است ولی امروزه از جاهای دیدنی جزیره قشم به‌حساب می‌آید. در جزیره ناز هیچ منزل مسکونی وجود ندارد. فقط ماهی‌گیرانی که در آنجا مشغول هستند یک کلبه برای استراح خود ساخته‌اند. زمان بازدید از جزیره ناز فصل بهار و پاییز و زمستان است که هوا مناسب و معتدل است.

تنگه چاه‌کوه قشم

تنگه چاه‌کو در جزیره زیبای قشم از عجایب هفتگانه قشم است و آب و هوای گرمسیری نامناسبی دارد. گرمای جزیره به حدی زیاد است که در هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست. تنگه چاه‌کوه در بخش شهاب از توابع قشم و در مجاورت روستای چاهو قرار دارد. برای رفتن یه این تنگه ابتدا باید به شهر درگهان و سپس به میدان درگهان قشم بروید.

سد گوران قشم

سد گوران یک سد تاریخی است که در 78 کیلومتری جزیره زیبای قشم قرار دارد. این سد در روستای زیبای گوران‌قشم واقع شده است. از گذشته تا کنون صنعت لنج سازی شغل اکثر مردم این منطقه بوده است. روستای گوران از بزرگترین مراکز ساخت لنج سنتی در کشور بوده است.

جزیره هرمز

خلیج فارس جاذبه‌های دیدنی بی‌شماری دارد. دره‌ها، جنگل‌ها تا جزایر ریز و درشتی که همه ساله توریستان زیادی را به‌طرف خود می‌کشاند. جزیره هرمز چندین سال است که بدلیل نزدیکی به جزیره قشم در فصل‌های زمستان و بهار و پاییز میزبان مسافران است. شما هم اگر تمایل به دیدن این جزیره زیبا دارید با بلیط هواپیمای قشم به این منطقه سفر کنید.

دره سکوت

یکی از جاذبه‌های بسیار دیدنی جزیره هرمز، دره سکوت است. علت نام‌گذاری این دره، سکوت مطلقی است که سراسر دره را فراگرفته است. هنگامی که وارد این دره می‌شوید انرژی مثبت از سمت دره به شما انتقال داده می‌شود. به همین دلیل به آن دره انرژی هم می‌گویند. یکی دیگر از نام‌های این دره، دره نمک تبرزن است. علت نام‌گذاری وجود نمک‌‌های سخت است که در دره دیده می‌شود.

فرش خاکی هرمز

فرش خاکی هرمز منطقه رنگارنگی است که مثل نگین زیبایی در دل جزیره می‌درخشد. طبیعت آرامی دارد و منطقه بدون آلودگی صوتی است که هر فردی را به سمت جاذبه‌های خود می‌کشاند. این منطقه 42 کیلومتر مربع وسعت دارد. فرش خاکی هرمز بزرگترین فرش خاکی در جهان است. رنگارنگ بودن خاک آن به دلیل وجود اکسید آهن و اکسیدهای مختلف است.

معدن خاک سرخ

معدن خاک سرخ جزیره هرمز شهرت جهانی دارد. خاک این منطقه از نظر کیفیت و مرغوبیت بعد از خاک رس اسپانیا قرار دارد. مردم این منطقه از این خاک جهت نمای ساختمان استفاده می‌کنند. این خاک کاربردهای دیگری هم دارد. در آرایشی، رنگسازی، موزاییک، سفالگری، تولید پودر میکرونیزه صنعتی نیز کاربرد دارد.

ساحل نقره‌ای هنگام

ساحل نقره‌ای جزیره هنگام از جاهای دیدنی جزیره محسوب می‌شود. زمین این منطقه از شن‌های نقره‌ای و مشکی فرش شده است. درحال حاضر به دلیل اینکه مسافران و گردشگران در چند سال اخیر شن‌های ساحل نقره‌ای را از منطقه خارج کرده‌اند، دیگر به کسی اجازه ورود به ساحل نمی‌دهند.

ژئو پارک جزیره قشم

ژئوپارک (پاک جهانی جزیره زیبای قشم) در قسمت غرب جزیره قرار دارد. زئو پارک‌ها یکی از بهترین طرح‌های برای پیوند انسان و زمین هستند. ژئوپارک‌ها که تعدادشان 17 پارک است در سال 2004 میلادی با حمایت یونسکو بوجود آمدند. در بین این 17 پارک، ژئوپارک جزیره قشم اولین پارک جهانی خاورمیانه است.

بندر تاریخی لافت

روستای لافت در جزیره قشم از روستاهای تاریخی است که به دلیل داشتن بناهای تاریخی شهرت یافته است. به روستای بافت روستای بادگیرها در جنوب لقب داده‌اند. این روستا در شمال غربی جزیره قشم واقع شده و یکی از مرکزهای جمعیتی دهستان سلخ در قشم است. قدمت روستای تاریخی لافت به هزار سال قبل از تولد عیسی مسیح برمی‌گردد. بقایای قبرهای باستانی ایلام و بحرین در این روستا یافت می شود و نشانه تمدن این روستا است.  

بازار ستاره قشم

بازار ستاره در قشم از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای جزیره است. در بازار ستاره قشم انواع و اقسام اجناس ایرانی و خارجی مرغوب چه بصورت عمده  و یا خرده فروشی وجود دارد. این بازار دارای سه طبقه است و احداث آن سال 1376 است. بازار ستاره قشم از امکاناتی همچون زمین بازی کودکان، آرایشگاه مردانه، رستوران، کافی شاپ و پله برقی، چندین شعبه بانک و سالن بیلیارد برخوردار است .

شکم گردی در قشم

شاید اولین بار است که به جنوب کشورتان سفر می‌کنید. و از غذاها و دسرهای جنوبی هیچ اطلاعی ندارید. مخصوصا که در جزیره قشم غذاهای دریایی بیشتر سرو می‌شود. پس به برخی از غذاهای خوش طعم جزیره قشم می‌پردازیم.

زیبون

زیبون در اصل یک نوع ته چین است که با ماهی پخته می‌شود. زیبون در مراسمات محلی قشم و در عروسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. غذایی خوش طعم همراه با گوجه و پیاز و سبزیجات معطر و مخصوص که در بیشتر خانواده‌های شهر قشم و توابع آن کاربرد دارد.

هواری

هواری غذای مورد علاقه مردم قشم که با ماهی هور و برنج درست می‌شود. عده‌ای به جای ماهی از میگو که یک نوع غذای مقوی دریایی جنوب است استفاده می‌کنند. این غذای خوشمزه با سبزیجات معطر و پیاز و ادویه جات مخصوص پخته می‌شود. این غذا در اکثر رستوران های قشم و دیگر شهرهای استان هرمزگان سرو می‌‌شود.

کلمبا

غذایی بسیار خوشمزه که با ماهی و روغن حیوانی که به زبان محلی مردم قشم جونون یعنی روغن خوب نامیده می‌شود تهیه می‌گردد. همچنین برای طعم دار کردن آن، سبزیحات معطر (شوید و گشنیز خورد شده) و گندم پرک شده به غذای کلمبا اضافه می‌کنند.

برنج دیشو

برای تهیه برنج دیشو شیره خرما را با آب جوش می‌دهند سپس برنجی که از قبل خیسانده شده را به آن اضافه می‌کنند. بعد از آن آب بخار شده و برنج دم می کشد. با این نوع برنج ماهی برشته سرو می‌شود.

نان توموشی

مردم قشم نان توموشی را با یک نوع سس مخصوص می‌پزند. در خمیر این نان تخم مرغ و پنیر اضافه می‌کنند که با خود نان می‌پزد.

صنایع دستی قشم

اگر به قشم سفر کردید مطمعنا از صنایع دستی قشم که در بازار های سنتی به فروش می‌رسد خوشتان می‌آید. این صنایع دستی‌های زیبا سوغات خوبی هستند که به عنوان یادگاری می‌توانید با خود به شهرتان برده و یا به عزیزانتان هدیه دهید.

صنایع گلیم بافی

گلیم بافی یکی از شغل‌های سنتی جنوب است که از دیرباز تا کنون بین مردم جنوب رواج دارد. گلیم‌های رنگی و زیبا که مورد پسند هر ایرانی و خارجی است. این گلیم‌ها در بازار قشم با قیمت ارزان و مناسب به فروش می‌رسند که می‌توانید به عنوان یادگاری خرید کنید.

صنایع دستی حصیر بافی

در حنوب به دلیل وجود درخت خرما و نخل، چوب های نازک درخت خرما را رنگ آمیزی می‌کنند. با این چوب‌ها انواع جاورهای سنتی جنوبی، ظرف میوه، سبد، سینی غذاخوری و خیلی چیزهای تزئینی دیگر می‌بافند. می توانید به عنوان سوغاتی به دوستان خود هدیه دهید.

صنایع دستی دریایی

صدف‌ها، مرجان‌ها، گوش ماهی‌ها و حلزون‌ها در کنار ساحل دریا بسیار زیبا هستند. بعد از جزر و مد دریا صدف ها و مرجان ها بالا آمده و صیادان آنها را جمع آوری می‌کنند. با این صدف‌ها انواع تزئینی ها درست می‌کنند و به فروش می‌رسانند.

نان محلی

در شهر قشم شاید بیش از 10 نمونه نان سنتی پخت شود. نان‌های بسیار خوشمزه و با طعم و بوی خوب که د ربین گردشگران و مسافران به قشم بسیار رایج است. برخی از این نان‌ها را با تخم مرغ می پزند مانند نان توموشی.

خرما

خرما از معروف ترین و مقوی ترین سوغات جنوبی ها است. خرما و مشتقات آن مانند شیره، رب انار بسیار مقوی و شیرین هستند. بهترین سوغاتی برای نزدیکان خرما است. مطمعن باشید خوشحال می شوند.

نان سنتی هلر

هلر نام روستایی است در قشم که چندین شیرینی پزی و نان پزی معروف دارد. شیرینی های بسیار خوشمزه خشک که مورد علاقه کودکان است. می توانید به عنوان سوغاتی نان سنتی هلر خریداری کنید.

راهنمای سفر به قشم

راهنمای سفر به قشم علاوه بر اینکه نحوه رفتن به جزیره و فرهنگ و رسوم و آداب آن منطقه را به شما نشان می‌دهد، می توانید اطلاعات مفید از جاهای دیدنی، بازارها، هتل ها و رستوران های آن در اختیار داشته باشید. در زیر نحوه رفتن به این جزیره زیبا را شرح می‌دهیم.

اطلاعات ضروری که قبل از سفر به قشم باید بدانید

اگر می‌خواهید سفر چند روزه به جزیره قشم داشته باشید و اولین باز است که به این جزیره می‌روید باید اطلاعات ضروری را قبل از سفر کسب کنید. برای مثال موقعیت جغرافیایی جزیره قشم، شماره ها و کدهای ضروری جزیره، نقشه هتل ها، رستوران ها و بقیه مکان هایی که قرار است به انجا بروید. شما اگر این اطلاعات را داشته باشید در هنگام سفر با خیال آسوده و اطمینان خاطر از زیبایی های جزیره قشم واطراف آن لذت می برید.

سفر به قشم با بلیط هواپیما

در گذشته سفر به قشم از راه زمینی و دریایی بود که هرکدام مشکلات مخصوص به خود را داشتند. برای صرفه جویی در وقت و اطمینان بیشتر از سفر هواپیما بهترین گزینه است. امروزه در سراسر کشور تورهای مسافرتی وجود دارد که با بهترین امکانات مسافران و گردشگران را به مقصد می رسانند. تور قشم همه ساله در فصل های پاییز و بهار و یا زمستان در خدمت شما عزیزان است. اگر نخواهید از تور قشم استفاده کنید می توانید با بلیط قشم خودتان به تنهایی یا همراه باخانواده و دوستان به این منطقه زیبا سفر کنید.

بلیط هوایپمای قشم

بلیط هواپیمای قشم در آژانس های هواپیمایی بصورت حضوری خریداری می شود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت خرید بلیط آنلاین کار شما را راحت کرده است. شما هر زمان به سایت های فروش بلیط آنلاین مراجعه کنید قادر به رزرو و خرید بلیط هستید. سایت ایران چارتر با سابقه درخشان و تجربه عالی همه روزه آماده خدمات رسانی به مسافرین عزیز است.

ایران چارتر

ایران چارتر (Irancharter.ir) اولین سیستم آنلاین خرید چارتری بلیط هواپیما است. در سایت ایران چارتر بلیط هواپیمای قشم براحتی قابل رزرو و فروش است. در این سایت شما قادر به خرید ارزان بلیط قشم هستید. اگر مایل به خرید بلیط رفت و برگشت هستید حتما قبل از آن با سایت ایران چارتر هماهنگ کنید. این سایت دارای ویژگی تخفیف برای مسافرین است. کافی است قبل از اقدام به خرید بلیط در سایت ثبت نام کنید. با هر بار وارد شدن در سایت تخفیف شامل شما می شود.

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما قشم

از آنجایی که جزیزه قشم گردشگران زیادی دارد و افراد زیادی از همه نقاط ایران و کشورهای خارجی به این جزیره سفر می کنند پس باید برای تهیه بلیط به زمان  توجه داشته باشید. در تعطیلات رسمی، تعطیلات نوروز و تعطیلات آخر هفته قیمت بلیط قشم بالا است اما بعد از تعطیلات و روزهای اول هفته قیمت بلیط کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید با هزینه کم به قشم سفر کنید در ایام خلوت مسافرت به قشم سعی بر رزرو بلیط هواپیمای قشم کنید.

فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه بین المللی قشم از سال 1335 احداث شد و محل استقرار آن در روستای دیرستان قشم است. قسمت حمل بار این فرودگاه از سال 1349 شروع بکار کرد. در فرودگاه بین المللی دیرستان قشم پروازهای داخلی و خارجی وحود دارد. هر روزه حدودا 10 پرواز داخلی د راین فرودگاه انجام می گیرد. پرواز داخلی فرودگاه قشم شامل شهرهای تهران، مشهد، شیراز و اصفهان است. فرودگاه بین المللی قشم دارای امکانات و تجهیزات جهت رفاه مسافران است.

مقصدهای پروازی فرودگاه بین المللی قشم

  • ایران ایر (فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز)
  • هواپیمایی تابان ( فرودگاه بین الملیل مهرآباد تهران، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد)
  • هواپیمایی آسمان (فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز)
  • هواپیمایی قشم (فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی شهدای گرگان)
  • هواپیمایی وارش (فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران)
  • هواپیمایی زاگرس (فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران)

هواپیمایی معراج ( فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد)

سخن پایانی

جزایر خلیج فارس همواره به‌عنوان مقاصدی پرطرفدار برای گردشگردی محسوب می‌شوند؛ به‌خصوص در فصول سرد سال، سفر به این جزیره‌ها می‌تواند بسیار دلپذیر باشد. چنان‌چه راغب سفر به جزیره‌ی زیبای قشم می‌باشید، باید بر اساس زمان و بودجه‌ی خود، نحوه‌ی سفر و همچنین محل اقامت خود را از میان گزینه‌های زیادی که برای رسیدن و اقامت در این جزیره وجود دارد، گزینش کنید.

با مراجعه به سایت ایران چارتر، قادر به تهیه‌ی بلیط پرواز به قشم و رزرو هتل در این جزیره‌ی زیبا، با بیشترین تنوع و بهترین قیمت، می‌باشید.

574948b623a3dfebb4781a5f5c534135c99ca.jpg (580×440)


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.