گردشگری در کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان کشوری کوچک در همسایگی کشورمان است. اگر چه این کشور بسیار کوچک است اما مکان‌های دیدنی زیادی دارد به همین دلیل سالانه گردشگری در کشور آذربایجان از اهمیت بالایی برخوردار است.. برخی از هم‌وطنان ما هم اقدام به سفر به این کشور می‌کنند. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد می‌تواند مقصد بسیار مناسبی برای گردشگران باشد.

نزدیک بودن به دریای خزر و داشتن آب و هوای مدیترانه‌ای باعث شده است تا مسافران از سفر به این کشور لذت ببرند. علاوه بر این، سواحل بسیار زیبایی دارد به همین دلیل بسیاری از گردشگران با خرید بلیط به این کشور سفر می‌کنند و از جاذبه‌های تفریحی آن لذت می‌برند. به طور کلی جمهوری آذربایجان دارای مکان‌های تفریحی زیادی است که مسافران می می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. علاوه بر این مسافران و گردشگران می‌توانند از هتلها و مکان‌های اقامتی در این کشور هم استفاده کنند. اگر قصد دارید تا با گردشگری در کشور آذربایجان و به خصوص شهر باکو آشنا شوید حتماً ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

14472baku_toruism.gif (800×450)

قلعه گردشگری قلعه دختر

در شهر باکو و منطقه ایچری شهر یک ارگ بسیار باشکوه وجود دارد. برخی از مردم این ارگ را با نام ارگ باکو هم می‌شناسند. این برج بیش از 29 متر ارتفاع دارد و به برج دختر یا قلعه دختر شهرت یافته است. علاوه بر این جز قلعه‌های قدیمی به حساب می‌آید که قدمتی بیش از هزار سال دارد. درون این برج یک موزه قرار گرفته است. علاوه بر این پله‌هایی به صورت مارپیچ هم درون آن واقع شده‌اند. آن چیزی که معلوم است این است که حتی مورخان و تاریخ‌دانان هم اطلاع دقیقی از کاربرد این قله در گذشته نمی‌دانند. برخی از آن‌ها اعتقاد دارند که این قلعه معبد زرتشتیان بوده است و از آن به عنوان یک مکان مقدس نام برده‌اند که زرتشتیان از آن استفاده می‌کرده‌اند. البته برخی دیگر از مورخان هم افسانه‌های دیگری در رابطه با این برج نقل کرده‌اند.

یکی از افسانه‌هایی که در رابطه با این برج بیان کرده‌اند این است که یک دختر به زور پدرش مجبور به ازدواج با یک شخص می‌شود. زمانی که این ازدواج شکل می‌گیرد پدر دختر این برج را به او هدیه می‌دهد. بعد از ازدواج دختر ناراضی خود را از این قلعه به پایین می‌اندازد و خودکشی می‌کند. به طور کلی این برج به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های تاریخی جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود و زیبایی خاصی هم دارد.

در بالای این برج به راحتی می‌توان شهر را در زیر آن مشاهده کرد و این خود باعث شده است تا مقصد بسیاری از گردشگران خارجی هم باشد. گردشگران می‌توانند با تهیه بلیط از ایران چارتر به این شهر سفر کنند و از این مکان زیبا دیدن به عمل آورند.

شهر گردشگری و تاریخی باکو

شهر باکو دارای مناطق مختلفی است. برخی از مناطق آن دارای بافتی مدرن هستند و برخی دیگر از آن‌ها دارای بافتی قدیمی‌تر هستند. یکی از مناطق قدیمی این شهر، منطقه ایچری شهر است. قلعه دختر و برخی دیگر از مکان‌های تاریخی جمهوری آذربایجان در این مکان قرار گرفته‌اند. این منطقه دارای بافتی قدیمی و تاریخی است به همین علت بسیاری از گردشگران آن را می‌پسندند. باید بدانید که برخی از مردم محلی و حتی برخی از گردشگران این مکان را با نام ارگ باکو هم می‌شناسند.

این منطقه به عنوان یکی از مناطق مورد توجه پادشاهان شروان شاهان شناخته شده است. شماخی پایتخت سابق جمهوری آذربایجان بوده است و در گذشته و در زمان این پادشاهان یک زلزله بزرگ در آن رخ داده است و بیشتر شهر تخریب شده است. بعد از این واقعه آن‌ها پایتخت خود را به باکو انتقال دادند و مردم در این منطقه از باکو ساکن شدند. در قرن نوزدهم و با پیشرفت این شهر و همچنین بالا رفتن درآمدهای نفتی شهر باکو بسیار پیشرفت کرد.

این منطقه دارای آثار تاریخی بسیار زیادی است. علاوه بر این وجود داشتن هتل‌های چند ستاره و امکانات تفریحی بسیار عالی باعث شده است تا بسیاری از گردشگران سالانه به این کشور و این منطقه سفر کنند. این منطقه به‌گونه‌ای طراحی شده است که مکان‌های قدیمی با مکان‌های مدرن و ساختمان‌های مردن ترکیب شده‌اند به همین دلیل زیبایی شهر دو چندان شده است.

زمانی که یک گردشگر در خیابان‌ها  کوچه‌های این منطقه عبور می‌کند می‌بیند که ساختمان‌های آن دارای بالکن‌های چوبی هستند. علاوه بر این در این منطقه می‌توانید رستوران‌های سنتی بسیار زیبایی را مشاهده کنید که انواع غذاهای سنتی را به مردم و گردشگران پیشکش می‌کنند. در این منطقه می‌توانید آسمان خراش‌هایی را مشاهده کنید که در فاصله نه چندان دور از این منطقه واقع شده‌اند.

برج‌های شعله یا آتشین باکو

زمانی که نام باکو شنیده می‌شود سه برج معروف آن به ذهن می‌آیند. این برج‌ها، سه برج شیشه‌ای هستند که دارای معماری و نمایی متفاوت‌تر از سایر برج‌های دنیا هستند. می‌توان گفت که این برج‌ها به عنوان نماد باکو شناخته می‌شوند و در تمام دنیا باکو را با این نماد می‌شناسند.

این برج‌ها را با نام برج‌های شعله هم می‌شناسند. به دلیل زیبایی و کاربردهایی که دارند جز جاذبه‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آیند. این برج‌ها به عنوان بلندترین ساختمان‌ها در شهر باکو شناخته می‌شوند البته از نظر ارتفاع یکسان نیستند و با هم تفاوت‌هایی هم دارند.

ظاهر این برج‌ها قوس دار هستند و در کنار هم بودن آن‌ها باعث شده است که ظاهری به مانند شعله‌های آتش داشته باشند. زمانی که از بالا و به صورت عمودی به آن‌ها نگاه می‌کنید به شکل مثلث در می‌آیند. به طور کلی دارای معماری جالبی هستند به همین دلیل گردشگران زیادی را جذب می‌کنند.

این برج‌ها دارای کاربردهای مختلفی هستند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • یکی از این برج‌ها دارای کاربرد مسکونی است و افراد زیادی در آن سکونت دارند.
  • یکی دیگر از این برج‌ها کاربرد تجاری و اداری دارد.
  • از برج دیگری به عنوان یک هتل استفاده می‌شود. زیبایی آن باعث شده است تا در طول سال افراد بسیار زیادی از آن استفاده کنند.

رعایت یک سری نکات درباره این برج‌ها

در زمان سفر به باکو و بازدید از این برج‌ها باید به نکاتی دقت کنید تا بتوانید به راحتی به این مکان‌ها دسترسی داشته باشید. در زیر به این نکات اشاره می‌کنیم:

  • این برج‌ها در قسمت جنوبی شبه جزیره آبشرون قرار دارند. این برج‌ها در کنار سواحل دریا خزر واقع شده‌اند. شما می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی همچون تاکسی و مترو استفاده کنید تا خود را به این برج‌ها برسانید.
  • به یاد داشته باشید که هزینه تاکسی در این شهر معمولاً بسیار بالاتر از تاکسی است. اگر قصد دارید تا هزینه کمتری بابت حمل و نقل بپردازید حتماً با مترو یا اتوبوس به این مکان‌های زیبا بروید.
  • یکی از نکات جالب در رابطه با رفتن به این برج‌ها امکان انتقال مستقیم مسافران از شهرهایی مثل کیف اوکراین، سنت پترزبورگ، مسکو و برخی دیگر از شهرها به مقصد باکو است. مسافران می‌توانند بر قطارها سوار شوند و در مقصد که همین برج‌ها هستند پیاده شوند.
  • گردشگران نباید نگران مسافت فرودگاه تا این برج‌ها باشند. فرودگاه بین‌المللی صمد در شهر باکو در فاصله یک کیلومتری از این برج‌ها قرار دارد به همین دلیل می گردشگران می‌توانند به راحتی به این برج‌ها دسترسی داشته باشند.

تمامی این نکات در رابطه با حمل و نقل در شهر باکو بودند. با دقت کردن به این نکات می‌توان سفری ایده آل به این برج‌ها داشته باشید.

کاخ شیروان شاهی باکو

کاخ شیروان شاهی به عنوان یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین آثار تاریخی شهر باکو و حتی جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود. این کاخ دارای قدمت زیادی است و مربوط به پادشاهان آن زمان است. از گذشته تا به الان مرمت‌های زیادی بر روی این کاخ انجام شده است تا بتوانند آن را حفظ کنند. در هنگام گردشگری در کشور آذربایجان می‌توانید از این کاخ زیبا دیدن کنید.

البته باید بدانید که تنها گردش در درون این کاخ نمی‌تواند مهم باشد. در کنار این مکان تاریخی مغازه‌های زیادی وجود دارد که گردشگران می‌توانند با گشت و گذار کردن درون آن‌ها نهایت لذت را ببرند. گردشگران باید بدانند که نیازی به پرداخت هزینه برای گشت و گذار کردن اطراف این مکان تاریخی ندارند اما اگر بخواهند به این مکان ورود کنند باید هزینه ورود به آن را بپردازند.

خیابان نظامی گنجوی باکو

همان گونه که می‌دانید بسیاری از شهرهای دنیا خیابان‌هایی پر هیاهو دارند که بسیاری از مردم و گردشگران دوست دارند از این خیابان‌ها دیدن کنند و در آن‌ها گشت و گذار کنند. باکو یکی از این خیابان‌ها را دارد. خیابان نظامی گنجوی در این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌ها در شهر باکو شناخته می‌شود.

در این خیابان می‌توانید به گشت و گذار بپردازید و خریدهای خود را انجام دهید. در این خیابان مراکز خرید مجلل و شیکی وجود دارند که شما می‌توانید به هر آن چه که نیاز دارید در این مکان دست پیدا کنید و خریدهای خود را انجام دهید.

شما می‌توانید یک مدیریت زمان خوب داشته باشید. حتماً به مکانی نیاز خواهید داشت تا بتوانید به صورت یکجا تمامی خریدهای خود را انجام دهید. خیابان نظامی همان مکان است که شما می‌توانید آن را انتخاب کنید.

موزه‌های تاریخی شهر باکو

حتماً می‌دانید که موزه‌ها جزو جدایی‌ناپذیری از گردشگری یک شهر هستند. شهر باکو هم دارای موزه‌های مختلفی است. گردشگران می‌توانند با خرید بلیط چارتر به این شهر بروند و از موزه‌های زیبای باکو دیدن به عمل آورند. در ادامه به چند نمونه از بهترین موزه‌های شهر باکو اشاره می‌کنیم که در هنگام گردشگری در کشور آذربایجان می‌توانید از آنها دیدن کنید:

موزه تاریخ ملی باکو

این موزه سرگذشت و تاریخ جمهوری آذربایجان را بیان می‌کند. این موزه در گذشته محل اقامت یکی از سرمایه داران باکو و جمهوری آذربایجان بوده است و هم اکنون به موزه تبدیل شده است. در این موزه گالری‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها سرگذشت یک دوره از این کشور را بیان می‌کنند. در این موزه تاریخی، به سرگذشت این کشور در دوران باستان، میانه و جدید اشاره شده است. این موزه و گالری‌های آن به شکل بسیار زیبایی طراحی شده‌اند به‌گونه‌ای که هر گردشگری با بازدید کردن از آن‌ها نهایت لذت را می‌برد.

موزه فرش باکو

حتماً می‌دانید که مناطق آذری نشین به بافت فرش اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. در کشور خودمان هم حتماً شنیده‌اید که فرش تبریز بسیار محبوب است. جمهوری آذربایجان و شهر باکو از این موضوع بی نصیب نمانده است. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از گردشگران از این موزه بازدید به عمل آوند.

همان گونه که می‌دانید هنر فرش بافی در میان مردم ایران وجود داشته است. جمهوری آذربایجان زمانی جزئی از کشور ایران بوده است به همین دلیل فرهنگ آن تا حدود بسیار زیادی به فرهنگ ایران نزدیک است. البته این موضوع به این منظور نیست که هنر فرش بافی ایرانیان کاملاً مشابه با مردم جمهوری آذربایجان می‌باشد. در نوع فرش بافی و طرح‌های آن‌ها تفاوت‌هایی هم وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت که جمهوری آذربایجان یکی از کشورهایی است که می‌توان فرشی به کیفیت فرش‌های ایرانی در آن پیدا کرد. در این موزه بیش از 5 هزار فرش وجود دارند. برخی از این فرش‌ها بیش از 50 سال است که در این موزه قرار دارند و آن‌ها را برای بازدید عموم قرار داده‌اند. بسیاری از فرش‌بافان کشورمان هم هنرها و فرش‌های خود را با فرش‌های جمهوری آذربایجان مقایسه می‌کنند.

دروازه مراد شهر باکو

شهر باکو دارای دروازه‌هایی است که یکی از معروف‌ترین آن‌ها در شرق این شهر قرار دارد. این مکان جز ابنیه و ساختمان‌های تاریخی شهر باکو به حساب می‌آید به همین دلیل گردشگران زیادی در طول سال از آن بازدید به عمل می‌آورند.

این دروازه از شهر دارای معماری خاص و منحصر به فرد می‌باشد. این دروازه به گونه‌ای طراحی شده است که بسیاری از گردشگران با دیدن آن به وجد می‌آیند.

البته باید بدانید که این دروازه یک داستان تاریخی دارد. بسیاری از گردشگران ایرانی از اهمیت تاریخی این دروازه آگاهی دارند و با خرید بلیط به این شهر سفر می‌کنند و از این دروازه دیدن می‌کنند. اما تاریخچه این دروازه چیست؟

داستان نام گذاری این دروازه به قرن شانزدهم بر می‌گردد. در این قرن ایران توانست باکو را فتح کند. با فتح باکو توسط ایران، روسیه و عثمانی هم وارد این مناقشه شدند و تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا حاکمیت این منطقه را اذعان خود کنند. در بین مناقشات و جنگ‌ها یکی از سلطان‌های عثمانی به نام سلطان مراد سوم توانست این منطقه را فتح کند. همین موضوع باعث شده است تا نام این سلطان به صورت درشت بر روی این دروازه حک شود. از آن زمان به بعد نام این دروازه، مراد نام گرفته است.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این مکان فرهنگی در سال 2006 تأسیس شده است. همان گونه که می‌دانید بسیاری از کشورهای دنیا بر روی صنعت گردشگری خود سرمایه گذاری کرده‌اند تا بتوانند از این طریق سرمایه‌های زیادی را به کشور خود وارد کنند. کشور جمهوری آذربایجان هم از این قاعده مستثنی نیست و توانسته است با راه اندازی مراکز فرهنگی مختلف، گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

یکی از مکان‌های فرهنگی موجود در این کشور مرکز فرهنگی حیدر علی اف است که دارای ساختمان و سازه‌ای بسیار مدرن، جذاب و شیک است. این مکان به این منظور در این کشور ایجاد شده است تا بتواند از زبان، فرهنگ و تاریخ جمهوری آذربایجان حافظت کند. این مجتمع فرهنگی توانسته است گردشگران زیادی رد طول سال به خود جذب کند.

مقبره نوح نبی در نخجوان

77997نوح-icon.jpg (939×551)

قطعاً داستان نوح نبی را شنیده‌اید. شاید جالب باشد که بدانید مقبره این پیامبر در نخجوان جمهوری آذربایجان قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی به آن مراجعه و از آن بازدید به عمل می‌آورند. این مقبره هم اکنون در دست مرمت قرار دارد و مورخان قصد دارند تا با مرمت کردن، آن را از تخریب بیشتر در امان نگه دارند. متأسفانه تا به الان بخش‌هایی از این مقبره از بین رفته است. این مقبره مربوط به قرن‌های 8 تا 12 میلادی است.

بسیاری از ایرانیان دوست دارند برای یکبار هم که شده است از این مقبره دیدن کنند به همین علت با تهیه بلیط چارتر به این کشور سفر می‌کنند.

هتل‌های جمهوری آذربایجان 

جمهوری آذربایجان دارای هتل‌هایی است که مسافران و گردشگران ایرانی در هنگام گردشگری در کشور آذربایجان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در ادامه لیست برخی از بهترین هتل‌های این کشور را برای شما آورده‌ایم تا بتوانید با آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید.

هتل فروسینز در باکو

بیشتر هتل‌های لوکس و 5 ستاره آذربایجان در شهر باکو قرار دارند. این هتل در نزدیکی کاخ اسماعیلیه قرار دارد و دارای دسترسی مناسبی هم است به همین دلیل گردشگران می‌توانند این هتل را رزرو و در آن اقامت داشته باشند.

زمانی که این هتل را رزرو می‌کنید می‌توانید از وای فای رایگان آن در طول اقامت خود استفاده کنید. شما می‌توانید از صبحانه رایگان و پارکینگ رایگانی که در اختیار شما قرار داده می‌شود هم استفاده کنید. فضای داخلی این هتل بسیار بزرگ است و دارای ظاهر و طراحی بسیار زیبایی است.

این هتل در مکانی از باکو قرار گرفته است که مسافران و گردشگران می‌توانند در کمترین زمان ممکن به جاذبه‌ها ی گردشگری این شهر و مکان‌های مهم آن دسترسی داشته باشند. شما می‌توانید به هر آنچه که نیاز دارید در این هتل دسترسی داشته باشید. بعد از ورود به هتل در صورت خستگی می‌توانید در استخر سر پوسیده آن یک آبتنی درست و حسابی داشته باشید. یکی از بهترین ویژگی‌های این هتل این است که دارای مهمانداران بسیار مهربانی است که با روی باز از شما عزیزان پذیرایی به عمل می‌آورند.

هتل گرند هتل یوروپ در باکو

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این هتل 5 ستاره خود یک جاذبه گردشگری است. بسیاری از مهمانان و مسافران در زمان اقامت در این هتل تمام طول روز خود را در آن سپری می‌کنند زیرا این هتل دارای آن چنان امکانات و مکان‌هایی است که مسافر در طول روز با آن‌ها سرگرم می‌شود.

این هتل بسیار زیبا دارای دو استخر است. یکی از این استخرها روباز است و دیگری سر پوشیده است. شما می‌توانید در استخر روباز آن زیر نور آفتاب قرار بگیرید و از آن نهایت لذت را ببرید. این هتل دارای رستوران‌هایی است که شما می‌توانید انواع غذاهای کشور آذربایجان و حتی غذاهای بین‌المللی را در آن پیدا کنید. این هتل دارای محافظ‌های شیشه‌ای است که شما می‌توانید از پشت آنها منظره باغ اطراف هتل را به خوبی مشاهد کنید و از غذا خوردن خود نهایت لذت را ببرید.

این هتل دارای موقعیت بسیار خوبی در شهر باکو است. قرار گرفتن آن در مرکز شهر باعث شده است تا به راحتی بتوان به جاذبه‌های گردشگری این شهر دسترسی پیدا کرد. شما در طول اقامت خود در اتاق‌های این هتل می‌توانید نمای زیبایی از دریای خزر را مشاهد کنید و از آن لذت ببرید.

هتل بوتا در باکو

هتل بوتا یکی از هتل‌های ارزان ولی با امکانات شهر باکو است که می‌تواند محل اقامت شما در گردشگری در کشور آذربایجان باشد. شما با رزرو اتاق‌های این هتل می‌توانید از وای فای رایگان و صبحانه رایگان آن استفاده کنید. بوفه آن هم به صورت رایگان آمادگی ارائه خدمات به شما عزیزان را دارد. در اتاق‌های این هتل کتری‌های برقی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تهیه چای استفاده کنید.

فاصله این هتل تا مترو چیزی حدود 3 دقیقه است به همین دلیل به راحتی می‌توانید به مکان‌های گردشگری این شهر دسترسی داشته باشید. این هتل مناسب در کنار کاخ شیروان شاه قرار گرفته است به همین دلیل در طول سال گردشگران زیادی آن را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید خرید بلیط چارتر را در دستور کار خود قرار دهید و بعد از آن اقدام به رزرو هتل‌های مورد نظر خود کنید.

در بالا بیان کردیم که شهر باکو دارای سه برج بسیار معروف به نام برج‌های شعله است. فاصله برج‌ها تا این هتل بسیار کم است و شما می‌توانید با 5 دقیقه پیاده‌روی‌کردن به این برج‌ها دسترسی داشته باشید. بعد از اقامت در این هتل می‌توانید به ساحل هم دسترسی داشته باشید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

علاوه بر این هتل‌های بسیار بیشتری هم در این شهر و کشور جمهوری آذربایجان وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هتل‌هایی به مانند ستاره بوتا، هیلتون، کرات، هالیدی و ... هم وجود دارند که برخی از آن‌ها دارای امکانات بی نظیری هستند.

نتیجه گیری

کشور آذربایجان یکی از کشورهای همسایه ایران است که با کشورمان مرز مشترک دارد. این کشور دارای فرهنگی شبیه به فرهنگ آذری‌های ایران است به همین دلیل سالانه گردشگران و مسافران زیادی از کشورمان به مقصد جمهوری آذربایجان سفر می‌کنند. شما می‌توانید خرید بلیط را انجام دهید و گردشگری در کشور آذربایجان را شروع کنید. این کشور دارای جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و هتل‌های بسیار زیبایی است که مسافران می‌تواند از آنها استفاده کنند.

88994post-4.png (1200×675)


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.